حفظ امنیت در شبکه های اجتماعی

حفظ امنیت در شبکه های اجتماعی همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است ، به طوری که کسانی که از این شبکه های اجتماعی استفاده می کنند ، باید به این مسئله توجه ویژه ای داشته باشند . اطلاعات شخصی برای هر کسی قابل اهمیت می باشد ، و هر کسی در حفظ این اطلاعات شخصی می کوشد ، امنیت رد و بدل شدن اطلاعات به سرویس دهنده هایی که شبکه های اجتماعی بر پایه آن ها نهاده شده است و همچنین خود شبکه ی اجتماعی و ساختار رمز نگاری شده آن مربوط می باشد .

 

حفظ امنیت در شبکه های اجتماعی

در ادامه به راهکار هایی خواهیم پرداخت که لازم است، شما هم این راه کار ها را به کار ببرید تا امنیت کامل را در کنار امنیت نسبی این شبکه های اجتماعی داشته باشید . مهم ترین سد امنیتی در هر دستگاه دیجیتالی ، می تواند گذاشتن رمز عبور بر روی آن باشد ، با گذاشتن رمز بر روی دستگاه دیجیتال امنیت تا حدی تامین می شود ، روش دیگر گذاشتن رمز عبور بر روی نرم افزار شبکه اجتماعی است، درون تنظیمات هر شبکه اجتماعی می توان تنظیماتی را یافت که شما را برای گذاشتن رمز عبور بر روی نرم افزار یاری می دهد . این نکات امنیتی برای زمانی است که وقتی کسی به صورت فیزیکی به دستگاه شما دسترسی پیدا می کند نتواند به شبکه های اجتماعی و اطلاعات درون آن ها دست پیدا کند. روش های دیگر به این صورت است که از دسترسی سایرین به اکانت شبکه اجتماعی شما محافظت می کند.

برای نمونه یکی از روش های دست پیدا کردن به اکانت شما و اطلاعات شما، درخواست کد فعال سازی شبکه های اجتماعی است، فرض کنید کسی از شما میخواهد کدی که تلگرام به شما پیامک کرده را به او بدهید ، حتی آن فرد می تواند آن کد را از شما سرقت کند ، و همانطور که می دانید به وسیله آن کد خواهد توانست اکانت شما را نصب کند و به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند. بنابر این باید بسیار هوشیار باشید و از دادن رمز به افراد ناشناس یا نصب برنامه هایی که اطمینان از آن ها ندارید و ممکن است به محتوای پیامک های شما دسترسی پیدا کنند ، خودداری کنید. زیر نظر گرفتن نصب های فعال که به آن سِشِن می گویند ، در شبکه های اجتماعی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و لازم است تا آن ها را بررسی کنید، تا مطمئن شوید که شخص و دستگاه دیگری به صورت غیر مجاز به اکانت آن شما دسترسی ندارد، با حذف این سشن ها در تلگرام هم می توانید دسترسی دستگاه های دیگر را به اکانت خود مسدود نمایید .

 

حفظ امنیت در شبکه های اجتماعی

حفظ امنیت در شبکه های اجتماعی

چگونه از رمز عبور خود محافظت کنیم

همواره امنیت اطلاعات از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد ، بدین منظور یکی از راه های حفاظت از اطلاعات گذاشتن رمز عبور بر روی اکانت ها و دستگاه های دیجیتال می باشد ، امروزه تمامی اکانت هایی که شما در فضای مجازی و در وب سایت ها می سازید ، همگی از شما کلمه عبوری می خواهند که گذاشتن رمز عبور قوی و مناسب ، کمک شایانی به امنیت و حفظ اکانت شما در سرویس دهنده مذکور خواهد شد .

 

چگونه از رمز عبور خود محافظت کنیم

گذاشتن رمز عبور قوی بر روی اکانت هایی نظیر ایمیل ، به وسیله سرویس دهنده هایی همچون GMAIL و YAHOO MAIL از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که انتخاب رمز عبور مناسب باعث خواهد شد تا حتی در صورت حمله هکر ها به سرویس دهنده ایمیل ، امنیت شما تا حدی زیادی حفظ شود ، چرا که آن ها می توانند به راحتی به اکانت های ضعیف ، با رمز عبور های ضعیف نفوذ کنند.

برای انتخاب پسورد یا همان رمز عبور مناسب باید اصولی را رعایت کنید ، یکی از این اصول این است که بر روی اکانت های متفاوت خود رمز عبور متفاوتی بگذارید ، برای مثال کارت بانکی را در نظر بگیرید ، فرض کنید تمام کارت های شما رمز مشابه دارند و شخصی متوجه رمز شما شده است، و اقدام به دزدیدن کیف شما می کند ، در صورتی که رمز تمام کارت های شما یکسان باشد ، به راحتی می تواند از تمام کارت های شما برداشت کند ، بنابر این لازم است تا رمز عبور های متفاوتی برای اکانت های متفاوت در نظر بگیرید و همه تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذارید ! در محل کار یا در صورت عدم اطمینان اطلاعات پسورد خود را در اختیار هیچ کس نگذارید ، در صورت لزوم پسورد را خودتان وارد کنید تا خیالتان از همه نظر راحت باشد .

در صورتی که لازم شد تا در کافی نت و مکان های عمومی با دستگاه های عمومی یا دستگاه شخص دیگری به اکانت خود متصل شوید ، حواستان باشد تا اطلاعات پسورد خود را در آن دستگاه ذخیره نکنید و بعد از انجام کار های مربوطه ، در صورت لزوم پسورد خود را عوض نمایید و حتما از اکانت خود خارج شود . در نهایت مهم ترین اقدامی که در جهت حفاظت از رمز عبور می توان به آن اشاره کرد این است که رمز عبوری قوی انتخاب کنید برای این منظور لازم است ، رمز عبور طولانی با ترکیب حروف ، علائم و اعداد باشد تا بتوانید تا حد امکان دستیابی به آن رمز عبور خود را دشوار کنید . با عمل کردن به مطالبی که گفته شد، امنیت رمز عبور شما تا حد بسیار زیادی حفظ خواهد شد.

 

چگونه از رمز عبور خود محافظت کنیم

چگونه از رمز عبور خود محافظت کنیم

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

قفل شدن یا هنک کردن کامپیوتر علت های زیادی دارد. کامپوتر هم به دلایل نرم افزاری و هم به دلایل سخت افزاری ممکن است قفل یا ری استارت شود. مهم ترین دلیل ، وجود اشکال در رم یا حافظه است. اما دلایل دیگری نیز وجود دارد:

دلیل اول: ممکن است به تازگی یک برنامه ی مشکل داری را نصب کرده باشید. دقت کنید که اگر این مشکل پس از نصب برنامه ی خاصی شروع شده ، آن را حذف کنید.

دلیل دوم: بعضی از برنامه ها سنگین هستند و کامپیوتر توان اجرای آن ها را ندارد. به همین دلیل در هنگام اجرای آن ها قفل می کند. در فایل Help همه ی نرم افزار ها ، مشخصات کامپیوتر مورد نیاز برای اجرای آن ها درج شده . این مشخصات را با مشخصات کامپیوتر خود تطبیق دهید. معمولا بازی ها و نرم افزار های سه بعدی سنگین، چنین مشکلاتی ایجاد می کنند.

 

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

دلیل سوم: احتمال این که گرمای زیاد باعث چنین مشکلی شود، وجود دارد. در این حالت معمولا صدای آژیر از کامپیوتر شنیده می شود. البته ممکن است این صدا پخش نشود ولی به هر صورت، اگر دمای کامپیوتر از حد معینی فراتر رود، احتمال آسیب پردازنده وجود دارد. برای جلوگیری از این آسیب ، کامپیوتر ری استارت می شود. برای حل این مشکل کامپیوتر باید در محیط خنک تری قرار گیرد. همچنین ممکن است لازم باشد فن پردازنده تعویض شود.

دلیل چهارم: ممکن است این اشکال به خاطر وجود ویروس باشد، کامپیوتر خود را با یک نرم افزار ضد ویروس جدید چک کنید. توجه داشته باشید که همیشه یک نرم افزار ضد ویروس روی کامپیوتر خود داشته باشید و هر هفته آن را از طریق اینترنت به روز رسانی کنید.

دلیل پنجم: علاوه بر موارد بیان شده ، ممکن است اشکالات سخت افزاری ، خرابی برخی از قطعات از جمله Ram ، منبع تغذیه و اشکالات دیگر باعث این امر شوند که در این صورت باید کامپیوترتان توسط یک متخصص بررسی شود. به منظور پیش گیری از چنین مشکلاتی می بایست از همان ابتدا ، از قطعات مرغوب استفاده کنید. نرم افزارهای مشکوک را روی کامپیوتر نصب نکنید.

 

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

رفع مشکل عدم شناسائی ابزار USB

پورت یا درگاه USB یکی از درگاه های پرکاربرد کامپیوتر است. تقریبا همه ی ابزار های جانبی جدید به پورت USB متصل می شوند. ابزار هایی مثل دوربین دیجیتال، حافظه های قابل حمل، چاپگر ها، حتی ماوس ، مانیتور و صفحه های کلید جدید . ویژگی ابزار های USB این است که برای اتصال آن ها احتیاجی به خاموش کردن کامپوتر نیست و پس از اتصال بلافاصله شناسائی می شوند. در اکثر موارد حتی احتیاجی به نصب درایور نیست و ویندوز اکس پی خودش ابزار ها را می شناسد. حالا اگر ابزاری پس از اتصال به پورت USB شناسائی نشد چه باید کرد؟

 

رفع مشکل عدم شناسائی ابزار USB

در ابتدا مطمئن شوید که اتصال USB به طور کامل برقرار است. ممکن است سر دیگر کابل متصل نشده باشد یا شل شده باشد. ممکن است پورت USB روی کامپیوتر مشکل داشته باشد که در این صورت یک پورت دیگر را امتحان کنید. به علاوه مطمئن شوید که ابزار جانبی را روشن کرده اید. اکثر ابزار ها هنگامی که خاموش باشند ، شناسایی نمی شوند. به علاوه ممکن است پورت USB روی کامپیوتر شما غیر فعال شده باشد. روی نشان My Computer راست کلیک کرده و از منو ، گزینه ی Properties را انتخاب کنید. اکنون روی برگ نشان hardware در بالای صفحه کلیک کنید. در این جا روی دکمه Device Manager کلیک کنید تا پنجره آن باز شود. در میان لیست ابزار ها ، باید ابزاری به نام Universal Serial bus Controller وجود داشته باشد. اگر این ابزار وجود نداشت احتمالا غیر فعال شده است. از طریق Setup ابتدا کامپیوتر را ری استارت کنید. هنگام راه اندازی چند بار دکمه Delete را بزنید تا وارد محیط Setup شوید و در بخش peripherals به دنبال ابزار on board USB device بگردید. دکمه page down را بزنید تا این عبارت به Enabled تبدیل شود. سپس تغییرات را ذخیره کرده و از Setup خارج شوید. کامپیوتر را اندازی شده و پورت USB فعال می شود. ممکن است ابزار USB شما روش خاصی برای نصب داشته باشد، یا به طور خودکار نصب نشود. همچنین ممکن است ابزار شما اشکالی داشته باشد. برای مطلع شدن از روش نصب به راهنمای نصب مراجعه کنید . اگر خرابی از ابزار شما باشد ، یا اشکال دیگر باید به متخصص مراجعه کنید.

 

رفع مشکل عدم شناسائی ابزار USB

رفع مشکل عدم شناسائی ابزار USB

رفع پرش و اشکالات نرم افزاری ماوس

حرکت پرش دار ماوس همیشه برای ماوس های غلطک دار پیش می آید. دلیل این موضوع کثیف شدن لوله و غلطک های ماوس است. اگر به کف ماوس نگاه کنید می بینید که گلوله ی ماوس درون یک محفظه جای دارد. با چرخاندن در محفظه ، می توانید آن را از جای خود درآورید. سپس این گلوله را با یک پنبه ی الکلی تمیز کنید. داخل حفره ماوس هم سه غلطک وجود دارد که احتمالا جرم گرفته اند. این جرم را باید با ابزاری ظریف از روی آن ها بردارید. می توانید این کار را با یک گوش پاک کن یا یک پنس انجام دهید. فقط مواظب باشید که روی غلطک ها خط نیفتد. پس از پاک کردن غلطک ها آن ها را هم با الکل تمیز کنید. سپس گلوله را در جای خودش بگذارید و در محفظه ی آن را ببندید.

 

رفع پرش و اشکالات نرم افزاری ماوس

توجه : ماوس های نوری یا optical به علت این که کثیف نمی شوند ، بهتر از ماوس های غلطکی هستند.

اگر ماوس نوری شما هم همین مشکل را دارد، احتمالا دلیل آن پد ماوس است. پد ماوس های نوری باید تک رنگ و ساده باشد و سطح صافی نیز داشته باشد. اگر از پد های طرح دار یا زبر استفاده می کنید حرکت ماوس پرش خواهد داشت. اگر دکمه های ماوس نیز کار نکرد ، به احتمال زیاد میکروسویچ های موجود در ماوس خراب شده اند. ممکن است جای دکمه های چپ و راست ماوس عوض شده باشد. حرکتش بسیار تند یا کند شده باشد، شکل نشانگر آن تغییر کرده باشد و اشکالاتی از این قبیل ، همه این اشکالات نرم افزاری هستند. برای حل آن ها کافیست پنجره ی تنظیمات ماوس باز می شود و شما می توانید ویژگی های ماوس را به دلخواه تنظیم کنید. بنابر این سعی کنید زیر ماوس همیشه تمیز باشد. یک پد مناسب و قابل شست و شو برای ماوس خریداری کنید. مراقب باشید که سیم ماوس کشیده نشود. ماوس های نوری بهتر از ماوس های غلطکی هستند و دردسر کمتری دارند. بهتر است از ابتدا یک ماوس نوری بخرید. همچنین ماوس های ps2 و usb از ماوس های سریال بهترند و دردسر کمتری دارند.

 

رفع پرش و اشکالات نرم افزاری ماوس

رفع پرش و اشکالات نرم افزاری ماوس