همه چیز درباره سیستم عامل ویندوز از گذشته تا امروز

مدت زمان زیادی از ارائه ویندوز تا امروز می گذرد. حدودا سی سال از عرضه ویندوز می گذرد که این زمان زیاد خود باعث تغییرات بسیاری در ظاهر و عملکرد این سیستم عامل شده است. در ۲۰ نوامبر اولین نسخه ی ویندوز و پوسته گرافیکی برای MS-DOS تولید شد. مایکروسافت با عرضه ی این سیستم عامل توانست ۹۰ درصد بازار را یانه های شخصی را در اختیار بگیرد و به عنوان سیستم عامل محبوب در میان کاربران جا باز کند. تا سال ۲۰۱۳ و پس از یان که سیستم عامل اندروید نیز ارائه شد این سیستم عامل همچنان به روند خود ادامه داد. در ادامه قصد داریم شما را با سیر پیشرفت سیستم‌عامل ویندوز از گذشته تا امروز آشنا کنیم.

نسخه ۱ ویندوز

همانطور که قبلاً گفتیم اولین نسخه از سیستم عامل ویندوز با نام ویندوز ۱ در ۲۰ نوامبر منتشر شد که در واقع این نسخه پوسته ی گرافیکی برای MS-DOS  محسوب می شد. این نسخه هر چند ظاهر خوبی نداشت ولی بسیاری از استانداردها نظیر منوهای کشویی و اسکرول شدن صفحه معرفی شدند. در سال ۲۰۰۱ و ۱۰ سال بعد پشتیبانی از این نسخه متوقف شد.

ویندوز ۲

در دسامبر سال ۱۹۸۷ این نسخه عرضه شد که مهم ترین قابلیت آن پنجره های روی هم بودند که همین قابلیت باعث شکایت اپل از مایکروسافت شد ولی رای دادگاه به نفع مایکروسافت بود. چون این نسخه بدون درایو اجرا می شد نسبت به نسخه ی قبل از محبوبیت بیشتری برخوردار بود.

ویندوز ۳

در سال ۱۹۹۰ این نسخه از ویندوز با المان های ظاهری معروف عرضه شد و کاربران شاهد پیشرفت عملکرد سیستم‌عامل بودند. در این نسخه قابلیت های جدیدی نظیر پشتیبانی از کارت صدا و سی دی رام اضافه شدند. برای داشتن این نسخه تنها به ۵ مگابایت فضا نیاز داشت.

ویندوز ۹۵

ویژگی دکمه ی استارت در سال ۱۹۹۵ به این نسخه اضافه شد. ویندوز ۹۵ با ارزش ۱۹.۹۵ دلار در فلاپی دیسک به فروش می رسید.

ویندوز ۹۸

ویندوز ۹۸ یکی از موفق ترین نسخه های مایکروسافت بود که تا چند سال پیش در اداره ها و نهاد ها استفاده می شد. در این نسخه مرورگر اینترنت اکسپلورر به صورت پیش فرض در اختیار کاربران قرار گرفت.

ویندوز ME

Me مخفف نسخه هزاره بود که برای کاربران خانگی به بازار عرضه شد. ویندوز me از محبوبیتی برخوردار نبود و برنامه های Ms-DOS را پشتیبانی نمی کرد اما قابلیت بوت سریع را دارا بود.

ویندوز xp

در اکتبر ۲۰۰۱ این نسخه با ظاهر زیبا و تصویر زمینه پیش فرض محبوب ترین سیستم عامل گشت که هنوز  کابران زیادی از آن استفاده می کنند. بهبود های بسیار گسترده و نسخه های زیاد برای کاربران خانگی باعث فراگیر شدن این سیستم عامل شده بود.

ویندوز ویستا

ویستا بر خلاف نسخه های قبلی به ویژگی ظاهری بیش از اندازه توجه کرده بود ولی کاربران با وجود این همچنان ویندوز xp را بر این نسخه ترجیح دادند.

ویندوز 7

در سال ۲۰۰۹ مایکروسافت با حذف حزئیات اضافه ویندوز ویستا این نسخه را ارائه‌ی داد. ویندوز ۷ با افزایش سرعت و بهبود عملکرد و بی نقص بودن سیستم عامل توانست فروش عالی را پشت سر بگذارد.

ویندوز 8

ویندوز ۸ در سال ۲۰۱۲ مشابه ویندوز ویستا عرضه شد و با وجود بروز رسانی های مختلف نتوانست مثل ویندوز ۷ محبوبیت داشته باشد.

ویندوز 10

آخرین نسخه یعنی ویندوز ۱۰ تمامی مشکلات نسخه های قبل را رفع کرد. باید دید که مایکروسافت می تواند همانند xp و ۷ موفق شود.

 

کلیک ها: 4

بهترین روش های حفاظت از شبکه های کامپیوتری در برابر هکر ها

کلمه هک در  لفظ به معنای نفوذ می‌باشد که می‌تواند نفوذ به هر چیزی باشد. حتماً کلمه هتک حرمت را هم شنیده اید! گرچه شاید ریشه های این متن ها متفاوت باشد ولی تمام آن‌ها تقریباً معنای یکسانی داشته و به معنای نفوذ یا تجاوز هستند. هکرها می‌توانند هر کاری که از ذهنتان بگذر با سیستم نرم افزاری شما بکنند. به همین دلیل است که آنتی ویروس در جامعه ای که ما در آن زندگی می‌کنیم اصل مهمی به شمار می آید.هکرها می‌توانند تنها با شما کار داشته باشند یا با آنالیز سیستم شما و چند سیستم دیگر سعی در گرفتن آمار یا دسته بندی اطلاعات به صورت گروهی یا تک نفره را داشته باشند یا با گروهی بر سر یک هدف سیاسی اجتماعی یا مالی به هک بپردازند. آن‌ها می‌توانند با کدهایی که فرا گرفته اند به سادگی اطلاعات شما را که در گوشه ای از سیستم خود قایم کرده اید را تنها با یک کلیک پیدا کنند و آن را با خود و دیگران به اشتراک گذاشته یا حتی قصد سو استفاده از شما را داشته باشند و بخواهند از این طریق از شما باج بگیرند.

آن‌ها می‌توانند با هدف قرار دادن شرکتی به اطلاعات آن شرکت تعرض کرده و حتی اطلاعاتی که شما به آن شرکت داده اید را جمع آوری و در اینترنت به اشتراک بگذارند و با آنالیز اطلاعات نقطه ضعف شما یا شرکت مورد نظر را پیدا کرده و به راحتی در آن استفاده کنند.

فرض کنید سیستم شما یک شرکت بزرگ از دیتاهای عظیم و پرونده های قطور کاربران و مشتریان شماست! آیا شما در مقابل هکرها و دزدها از آن محافظت نمی‌کنید. عوض اینکه با نشستن و نگاه کردن که هکرها و دزدها بیایند از شرکت شما دزدی کنند شما می‌توانید جلو آن‌ها را گرفته و از ورود آن‌ها به شرکت و فعالیت در شرکت خود جلوگیری کنید.برای این کار باید به ترفند های محافظت از سیستم خود آشنا شوید.

 و با انواع ویروس ها و نوع مقابله با آن ها را یاد بگیرید تا از گزند هکرها دور بمانید.شما می‌توانید با بروز رسانی مکرر هر هفته یا گذاشتن ویندوز و برنامه ها روی آپدیت خودکار از گزند هکرها توسط نرم افزار های قدیمی و باگ های ویندوز دور بمانید.بروز رسانی ویندوز کمک می‌کند شما به آخرین آپدیت ویندوز دسترسی داشته باشید و قطعاً میدانید که نرم افزاری در نسخه جدیدتر قدرتمند شده و بیشتر در مقابل حملات سایبری یا ویروس های اینترنتی می‌تواند مقاومت کند بروز رسانی آنتی ویروس هم به شما کمک می‌کند که کتابخانه های جدید را با آنتی ویروس خود اضافه کنید و بتوانید در مقابل جدیدترین ویروسها در امان بمانید چون همان‌طور که می دانید هکرها در مقابل بروزرسانی ها ساکت ننشسته اند و با تولید ویروس های جدید و با قدرت بیشتر سعی در نفوذ به سیستم شما دارند. مثلاً شما می‌توانید با آپدیت کردن مداوم نرم‌افزارهای مایکروسافت مثل آفیس باعث شوید که این نرم افزارها آسیب ناپذیرتر شده و به شما اطمینان خاطر بیشتری از گزند هکرها بدهد. راه دیگری که می‌توانید یک گام از هکرها جلوتر باشید دانلود فایروال های جدید و آنتی ویروس های قوی است. یا می‌توانید با سیستم های ضد تروجان حمله های زیادی را قبل از وقوع آن متوقف کنید همیشه سعی کنید در دنیای ضد ویروس ها آپدیت باشید و از بهترین نرم افزار ها و راه حل ها در این مورد استفاده کنید.

نکته بسیار مهم تری که می‌توانید سیستم خود را از گزند کسایی که سو استفاده می‌کنند نجات دهید این است که موقع فروش کامپیوتر باید هارد دیسک خود به صورت کامل و با دستور بایوس حذف و ریسیت کنید تا امکان بازیابی اطلاعات توسط هکرها و خصوصاً فردی که کامپیوتر را به آن خواهید فروخت وجود نداشته باشد و اطلاعات شما به صورت کامل حذف می‌شود. البته باید بگویم که در این روش امکان برگرداندن اطلاعات صفر نمی‌شود بلکه خیلی کم می‌شود پس باید برای محافظت بیشتر از اطلاعات خود راه حل نصف کردن هارد دیسک یا سوزاندن هارد خود را امتحان کنید. اطلاعاتی که در کامپیوتر شما وجود دارد قطعاً برای شما مهم است و باید در محافظت از آن تلاش کنید فراموش نکنید که می‌توانید همیشه در دسترس هکرها باشید. غارت اطلاعات یکی از بسیار توانایی هکرهاست که می‌توانند به غارت عکس های شخصی ویدئوها و هر چیز بزرگ و کوچک یا کم حجم و حجیم داشته باشند بروند و سعی کنند از آن‌ها به نوعی به نفع خود استفاده کنند و تنها راه مقابله با این‌ها سیستم های ضد ویرویس است.

یکی دیگر از دغدغه های هکرها برای سرقت اطلاعات ما وای فای شماست!چیزی که از آن به کرات در روز استفاده می‌کنید و می‌تواند راه خوب و همیشگی برای نفوذ به سیستم عامل شما باشد. هکر با استفاده از کانکشن وای فای شما می‌تواند به دیوایس نرم افزاری یا سخت افزاری هر یک از دیوایس هایی که به مودم وصل شده دسترس داشته باشد و آن‌ها را دانلود کرده و در سیستم خود نگه دارد. شما می توانید هر سال سیستم سخت افزاری خود را بروز کنید و از روترها یا مودم های جدید تر استفاده کنید که بتوانید بهتر در مقابل حملات هکرها در امان بمانید و نکته اصلی در این بحث این است که مودم شما قطعاً باید دارای رمز امنیتی قوی باشد که هکرها نتوانند حداقل به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.یکی از فاکتورهای مهمی که کار شما را در حفاظت اطلاعات آسان‌تر می‌کند این است که پسورد روتر شما باید مکرر تعویض شود و رمز جدیدی گذاشته شود تا حتی اگر یک درصد یک هکر به مودم شما دسترس داست. با عوض کردن پسورد راهی برای ورود به روتر شما نداشته باشد.

در مورد رمز ها باید دقت زیادی کرد چرا که رمز ها تنها در مودم ها مد نظر نیستند بلکه در مسئله مهمی مانند مسنجرها تلگرام قابلیت رمز عبور دوم را برای شما فراهم کرده است تا تنها با استفاده از کدی که به شما اس ام اس می‌شود نتوانید وارد حساب کاربری خود شوید و یک رمز واحد نیز باید برای خود داشته باشید تا بتوانید به حساب کاربری خود وارد شوید. در گوشی های تلفن همراه هم همین طور است و باید از رمز عبور ایمن استفاده کرد و حد الامکان نباید از الگو ها یا حداقل الگوی های ساده استفاده کرد. در گوشی هایی که اثرانگشت دارند بهتر است از این روش وارد شدن برای گوشی استفاده کنید و حداقل تایم اوت گوشی رو کم تنظیم کنید تا زود گوشی شما قفل شود.

 

کلیک ها: 5

برترین برندهای تکنولوژی در سال 2018

برندهای مختلفی در زمینه های مختلف در دنیا مشغول فعالیت هستند که هر ساله تعدادی از آنها به عنوان برند برتر شناخته و به دیگران معرفی می‌شود. اما معیار این دسته بندی ها چیست؟ معیار این دسته بندی ها گردش پول در این شرکت ها و سهام دولتی و خصوصیت آنها و رنکینک تولید علم و فناوری  و رضایت مشتری می‌باشد که تک تک این موردها در انتخاب برند برتر نقش دارند. رتبه اول سال 2018 در بین این شرکت ها متعلق به آمازون است که امسال جای گوگل را در این رتبه گرفته است. البته در میان ده شرکت برتر هم نام های آشنای زیادی مانند گوگل و اپل و .... را مشاهده خواهید کرد که ما با فناوری های انها روزانه سر و کار داریم. البته در میان لیست 500 شرکت برتر دنیا نیز شرکت هایی با پتانسیل بسیار زیاد وجود دارند ولی اکثر این لیست به شرکت هایی مربوط می‌شود که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعالیت کرده یا مربوط به شرکت های خودروسازی هستند یا کار فروشگاهی می‌کنند که حتی اگر به کشور ما هم یک نگاه کوچک بیندازید مشاهده می‌کنید اکثر استارت آپ های موفق و پر شغل مربوط به همین رشته های نام برده می‌باشند.

در صدر این لیست همانطور که گفته شد نام آمازون به چشم می‌خورد که رصد بسیار زیادی از سال2017 داشته است و به نرخ رشد 47درصدی رسیده است.آمازون با استفاده از فناوری های جدید مثل پهباد کالا رسان که با استفاده از پهباد های کوچک جنس های مورد نیاز مشتری را از انبار تا دم خانه مشتری حمل می‌کند و به آن تحویل می‌دهد. همان‌طور که میدانید آمازون با داشتن یک سایت خرده فروشی مانند نمونه ایرانی یعنی دیجی کالا به پخش و فروش اجناس مختلف در تمامی زمینه های فروش می‌پردازد که اولین و بهترین خرده فروشی در جهان محسوب می‌شود. ولی جالب است بدانید که آمازون تنها خرده فروشی نمی‌کند و شرکت های زیادی را زیر پر و بال خود گرفته و سود بسیار زیادی از طریق این راه در می‌آورد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید آمازون در کار پخش موزیک و ویدیو هم طرفداران جالب خودش را دارد و در این عرصه هم خوش درخشیده است.آمازون می‌تواند وسایل الکترونیکی تولید کند یا مواد غذایی بفروشد که نکته بسیار جالب آن این است که در سال 2017 سیزده میلیارد دلار از طریق پخش و فروش مواد غذایی به سود رسیده است. آمازون یکی از برترین شرکت های استارتاپی و بهترین شرکت در زمینه خرید و فروش آنلاین است و با اول شدن در بین برندهای برتر دنیا ثابت کرد که می‌تواند در بین همه برندها برترین باشد و بهترین خدمات را به مشتری خود ارائه کند و بتواند به بزرگ‌ترین بازار جهانی تبدیل شود که آنلاین است.آمازون با استفاده از خدماتی که می‌دهد توانسته است به دنیا ثابت کند حتی اگر فروشگاه کوچکی باشید بعد مدتی می‌توانید رتبه اول در بین برندهای جهان را به دست آورید.

شاید حدس زده باشید در دومین رتبه در لیست ما کدام شرکت وجود دارد. در دومین گزینه لیست ما شرکت فناوری اپل وجود دارد که با وجود افتی که در سال جاری داشته است ولی توانسته از مقام دومی خود دفاع کرده و با تلاش های زیادی برخلاف گوگل تنزل درجه در لیست بهترین برند ها پیدا نکند. شرکت اپل شرکتیست که به گوش هر کس که می‌خورد اول از همه یاد بهترین محصول این شرکت یعنی آیفون می افتند. جالب است بدانید که این گوشی در این لیست هم بی تأثیر نبوده و دو سوم منافع مالی شرکت اپل را گوشی آیفون تشکیل می‌دهد.

اپل در فعالیت های دیگر هم تبحر دارد مانند ساخت سری مک بوک خود یا ساخت تبلت یا اپل واچ و هدفون که می‌تواند فناوری های رو به گسترش این شرکت را نشان دهد. این شرکت تقریباً هر ساله بیشتر از سال قبل با تکنولوژی های در حال ظهور در دنیا بیشتر می‌شود و باعث می‌شود که هرساله کاربران بیشتری که طرفدار تکنولوژی های جدید هستند را به خود جذب کند.شرکت اپل همیشه سعی کرده که رضایت مشتریان خود را جذب کند و با معرفی محصولات جدید سعی کند که از دنیای تکنولوژی عقب نماند.اما مسئله مهم اینجاست که این شرکت باید بیشتر تمرکز خود را همه ساله بر روی آیفون خود بگذارد تا درصد فعالیت های مالیش پایین نیامده و همچنان در لیست برند های برتر جهانی باقی بماند پس اپل با در قدرت نگه داشتن پرفروش ترین محصول خود یعنی آیفون در حقیقت خودش را در اوج نگه داشته و گردش مالی خود را تضمین می‌کند.

و اما شرکتی که شاید هم شما هم مثل من منتظر شنیدن اسمش در این لیست بودید شرکت گوگل است!شرکت گوگل با تنزل دو درجه از رده اول به رده سوم رفته است.گوگل شرکتی تحقیقاتی است که از بزرگترین فناوری های آن می‌توان به موتور جست و جوی آن و سیستم عامل موبایلی آن یعنی اندروید اشاره کرد.گوگل شرکتیست که در ساخت ابر رایانه ها تبحر زیادی دارد و می‌تواند به تنهایی غول ترین ابر رایانه هایی را بسازد که کارهای مفید بسیار زیادی می‌توان با استفاده از آن‌ها ساخت.گوگل در تولید لوازم الکترونیکی نیز شهرت بسیار خوبی دارد و می‌توانید آوازه ان را در عینک هوشمند گوگل یا تلفن هوشمند گوگل به نام پیکسل مشاهده کنید.گوگل با یکپارچه کردن سیستم عامل خود با تمام خدماتش طرفداران بسیاری را در دنیا داراست به طوری که کسی در دنیا حتی آشنایی خیلی خیلی کم به مسائل اینترنتی داشته باشد قطعاً موتور جست و جوی گوگل را خواهد شناخت. شهرت گوگل با موتور جست و جو شروع شد و با سیستم عامل اندروید ادامه پیدا کرد.

این سیستم عامل اوپن سورس قادر است روی هر دیوایسی که دارای تراشه و گرافیک و ال سی دی و تاچ معمولی یا کم توان باشد سوار شود و کنترل تمامی سخت افزار ها و نرم افزار ها را در دست و بگیرد و کار  شما را آسان تر کند. بعد از سر و پا شدن سیستم عامل اندروید گوگل به فکر گوشی هوشمند با برند خود افتاد و طبق تحقیقاتی که انجام داد و با شرکت های بزرگی همچون الجی و هواوی همکاری کرد توانست در حوزه گوشی هوشمند و به خصوص دوربین آن بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد و بتواند در این بازار هم با رقبای خود رقابت داشته  باشد. باید گفته شود که گوگل علاوه بر این فناوری ها روی ساعت هوشمند و عینک هوشمند و اکثر گجت های پوشیدنی نیز کار می کند که در این حوزه بخاطر تیم وسیع و تحقیقات زیاد فعلا حرف اول را می زند و میتواند عینک های هوشمندی تولید کند که شما با استفاده از آن بتوانید از دیده های خود فیلم برداری کنید و کار های روزانه خود را مدیریت کنید.

 

کلیک ها: 2

تاریخچه بلاک چین

شاید شما هم کنجکاو باشید تا بدانید بلاک چین چیست؟ این یک تکنولوژی جدید است که به صورت زنجیره ای رمز نگاری می‌کند و باعث می شود که هیچکس توانایی ویراش داده را در آن نداشته باشد.این تکنولوژی با نام بیت کویین و سایر ارز های معاملاتی اینترنت ترکیب شده است و به خاطر همین موضوع است که بلاک چین اهمیت زیادی در دوران امروز دارد. برخی افراد معتقدند که بیت کوین و ارز های رمز نگاری شده تنها یک روی سکه است

 و در روی دیگر سکه بلاک چین می‌تواند تمام اطلاعات دنیا را در یک پروتکل خاص و با امنیت بالا جابجا کند بدون این که کسی تواند مطلع شود. اما در پاسخ به این سؤال که بلاک چین چیست باید بگوییم که یک فناوری است که از پایگاه داده های مختلف بهره تمام را می‌برد و در آن از تمرکز بر روی یک سرور واحد اجتناب شده است به عقیده یا صورت دیگری باید گفت که یک پروتکل ارتباط برای تبادل اطلاعات است که می‌تواند به راحتی با سرعت و دقت و امنیت بالا اطلاعات شمارا جا به جا کند. به بیان دیگری بلاک چین سرور مجازی ندارد و از تمام کامپیوتر های موجود در جهان استفاده می‌کند و اینجاست که اهمیت کامپیوتر ها در بلاک چین معلوم می‌شود. این فناوری جدید به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از پروتکل رمز نگاری شده خود ارتباط شمارا با بلاک چین امن نگه دارد.

همان‌طور که میدانید بلاک چین ترکیبی از دو کلمه به نام های بلاک و چین است!در هر بلاک اطلاعات ذخیره شده و آماده انتقال می‌باشد و هر چین هم متصل کننده بلاک ها به شمار می‌رود. بلاک ها وسیله ای برای نقل و انتقال اطلاعات به شما می‌رود که یکی از پایه های اساسی بلاکچین به شمار می آید و اما چین به معنا زنچیره متصل به هم تمام بلاک ها را به هم متصل کرده و سعی می‌کند در کامپیوتر های زیادی که به اینترنت متصل هستند ذخیره خواهد شد. باید گفت که چین بعد از ذخیره اطلاعات و انتقال آن اطلاعات قبلی را بروز کرده و در هر لحظه و هر ثانیه به کار خود ادامه می‌دهد.

به نظر شما این زنجیره ها به چه معناست! این زنجیره به معنای زنجیره های کامپیوتر های متصل به هم هستند که اطلاعات در آن ذخیره می‌شود و علاوه بر آن در بازه زمانی هیچ‌کس حق و توانایی ویرایش این اطلاعات را ندارد و عملاً ویرایش این اطلاعات غیر ممکن است و پس از ثبت اطلاعاتی که در بانک داده ذخیره می‌شود تاریخچه کار را نمی‌توان ویرایش کرد و به بیانی دیگر اتفاقاتی که زنجیروار پشت سر هم اتفاق می افتند را ذخیره کرده و در آن عدد سازی را غیر ممکن می‌سازد.این کار از لحاظ امنیتی امنیت این فناوری را تضمین می‌کند و این نوع ذخیره اطلاعات و این طور امنیتی عملاً در دیتابیس های مرکز یا پایگاه داده های فیزیکی ممکن نیست و برای اولین بار بلاک چین این کار را کرده است.

شما نحوه معامله یا ثبت نام در سرمایه گذاری را در زمان قدیم به یاد دارید؟یک کارفرما داشتید که تمام اطلاعات پروژه را به شما می‌داد و یک قرارداد داشتید که باید امضا می‌شد و تک تک بند های آن قرار داد را می‌خواندید و باید کارفرما به آن عمل می‌کرد! یکی از بند های قرار داد همیشه اعتماد به کارفرما بود که شما باید اطمینان کامل به آن داشتید که با پول شما در این سرمایه گذاری بزرگ کار خواهد کرد و سود شمارا به شما باز خواهد گرداند و حتماً میدانید که این روش در خودی خود اگر به کارفرما اعتماد نداشته باشید می‌تواند ریسک بسیار بزرگی باشد که شاید تمام مال خود را بر سر این کار از دست بدهید ولی نگران نباشید در بلاک چین این موضوع حل شده است و فقط شما توانایی ذخیره یا ویرایش اطلاعات را دارید و اگر کسی بخواهد اطلاعات شما را ویرایش کند قطعاً نمی‌تواند آن را از هزاران کامپیوتر موجود در جهان پاک کند پس عملاً کار غیر ممکنی است. مسئله امنیت در بلاک چین مسئله ای مهمی به شمار می آید که نام این تکنولوژی را در کنار تکنولوژی های رمز گذاری شده می آورند و بیت کویین هم شاخه ای از آن است که پولی رمز گذرای شده است که در تمام جهان قابل استفاده و ردگیری است. بلاک چین در حالت کلی به درد آدم هایی میخورد که در آن امنیت مهم بوده و بتوانید با خیال راحت به تبادل اطلاعات بپردازید.

مثالی در باره بلاک چین خواهیم زد که مثلاً شما می‌توانید از آن در انتخابات استفاده کنید و یا در سوابق پزشکی خود از آن بهره ببرید این‌جور عمل ها که نیاز به امنیت کافی و در دسترس بودن در همه جاست خیلی زیاد می‌تواند با کمک بلاک چین مشکلاتش مرتفع شده و بتوان از آن به حالت ساده ای استفاده کرد. اما در مورد تاریخچه بلاک چین باید بگوییم هر چند در این دهه که ما در آن زندگی می‌کنیم حرف پول ها و اطلاعات رمز پایه و جهانی مطرح شد ولی ایده اصلی آن در جای دیگری متولد شد و رشد کرد و ایده اصلی آن در سال 1976 در مقاله ای نوشته شد که برای اولین بار به این تکنولوژی فکر شد و این تکنولوژی آمده رشد بود.در این سال مقاله ای نسبت به یک موضوعی منتشر شد.

که بعد ها پایه بلاکچین بود این موضوع تمرکز زدایی اطلاعات بود که امروزه بلاک چین با استفاده از همچنین ایده و فناوری می‌تواند به راحتی کار خود را پیش ببرد. 14 سال بعد و در سال 1990 به صورت پیشرفته تری در این موضوع فکر شد و جنبه های دیگر این موضوع نیز بررسی شد و اولین بار به صورت جدی به آن فکر شده و کم کم این ایده رشد پیدا کرد و حالا ما آن را با نام بلاک چین می‌شناسیم که اساس اطلاعات رمز گذاری شده در همه کامپیوتر هاست.

در این مقاله ما با پرداختن به موضوع بلاک چین با هم بررسی کردیم که می‌توان اطلاعات  را در پروتکل ایمن ذخیره کرد که بتوان آن را در همه دنیا استفاده کرده و توان ذخیره یا ویرایش آن اطلاعات فقط دست خودمان بوده و نفر دیگری به این اطلاعات دسترسی نداشته باشد.

 یا به فرض محال اگر داشته باشد نتواند آن را ویرایش و به نام یا نفع خود ثبت کند. در بلاک چین وقتی تراکنش پولی انجام می دهید هر طرف از خرید با دریافت رسیدی از این تراکنش می‌توانند به تراکنش و اطلاعات آن دسترسی داشته باشند.شما هم می‌توانید با این اطلاعات اشرفیت کاملی به این موضوع پیدا کنید و سعی در فهمیدن مفهوم این فناوری یعنی بلاک چین بکنید. 

کلیک ها: 1

خاموشی چراغ شبکه اجتماعی گوگل پلاس در چند ماه آینده

خاموشی چراغ شبکه اجتماعی گوگل پلاس در چند ماه آینده
به تازگی شرکت گوگل در وبلاگ رسمی خود خبری منتشر کرده است که بر اساس آن از وجود یک باگ امنیتی در گوگل پلاس خبر می دهد. این باگ در جریان پروژه‌ی امنیتی Strobe که با هدف پیدا کردن ضعف‌های امنیتی سرویس‌های شرکت گوگل راه اندازی شده بود، کشف شده است. طبق آمار منتشر شده از سوی شرکت گوگل، این باگ از سال ۲۰۱۵ تاکنون وجود داشته است و کارشناسان این شرکت در ماه مارس سال ۲۰۱۸ این موضوع را متوجه شده و پس از آن اقدام به برطرف کردن آن کرده اند.
البته شرکت گوگل اعلام کرده است که طبق بررسی انجام شده، هیچ گونه سوء استفاده ای از این باگ از سوی هکرها انجام نشده است، که به احتمال قوی این موضوع تا حدود زیادی به عدم محبوبیت شبکه اجتماعی گوگل پلاس برمی‌گردد. در هر صورت هکرها به راحتی با سوء استفاده از این باگ می‌توانستند به اطلاعات کاربران نظیر نام، آدرس ایمیل، شغل، جنسیت و سن آنها دست یابند و با استفاده از اطلاعات افشاء شده بعضا کاربران را تحت فشار قرار دهند، که خوشبختانه چنین نشده است.
طبق اظهارات شرکت گوگل، شبکه اجتماعی گوگل پلاس چندان مورد توجه نبوده و کاربران فعال قابل توجهی نداشته است و بیش از ۹۰ درصد کاربران در هر مراجعه، کمتر از ۵ ثانیه در این شبکه اجتماعی وقت می گذرانده اند و شرکت گوگل در رسیدن به هدف خود برای داشتن یک شبکه اجتماعی قدرتمند شکست خورده است. در نهایت شرکت گوگل تصمیم گرفته است، به دلیل عدم محبوبیت شبکه اجتماعی گوگل پلاس و افشای باگ امنیتی آن، این شبکه اجتماعی را طی ده ماه آینده برای کاربران معمولی تعطیل نماید.خاموشی چراغ شبکه اجتماعی گوگل پلاس در چند ماه آینده
البته کسب‌ و کارهای فعال و شرکت‌هایی که برای برقراری ارتباط بین کارکنان خود از شبکه اجتماعی گوگل پلاس استفاده می‌کنند، همچنان می‌توانند به کار خود ادامه دهند و این سرویس به عنوان یک محصول شرکتی، برای این دسته از کاربران خاموش نخواهد شد.
علاوه بر خبر تعطیلی شبکه اجتماعی گوگل پلاس، شرکت گوگل اعلام کرده است تنظیمات امنیتی جدیدی را برای دیگر سرویس‌های خود ارائه خواهد داد. تغییرات اعمال شده بر API این سرویس‌ها دسترسی توسعه‌دهندگان را به اطلاعات گجت‌های اندرویدی و جیمیل را محدودتر خواهد کرد.
در همین راستا، تنها اپلیکیشن‌هایی که قابلیت‌های سرویس جیمیل را افزایش می‌دهند، مانند اپلیکیشن‌هایی که نسخه‌ی پشتیبان تهیه می‌کنند، می‌توانند به اطلاعات گسترده جیمیل دسترسی داشته باشند. در ضمن این دسته از توسعه‌دهندگان نیز همواره مورد بررسی شرکت گوگل قرار خواهند داشت تا سوءاستفاده‌ای از اطلاعات کاربران انجام نگیرد.
البته با توجه به این موضوع که کاربران اندکی از شبکه اجتماعی گوگل پلاس استفاده می‌کند، به احتمال زیاد انتشار این خبر واکنش‌های چندانی در پی نخواهد داشت؛ هر چند ارزش سهام شرکت آلفابت (شرکت مادر گوگل) کاهش یافت.خاموشی چراغ شبکه اجتماعی گوگل پلاس در چند ماه آینده
در هر صورت اگر از کاربران شبکه اجتماعی گوگل پلاس بوده‌اید، تنها ده ماه فرصت باقی است تا از اطلاعاتی که در این شبکه اجتماعی قرار داده اید، در صورت تمایل نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید و پس از این زمان متاسفانه راهی برای بازیابی اطلاعات از دست رفته نخواهد بود.

کلیک ها: 5