استارت آپ های مد ایرانی

بازار آنلاین ایرانی برای کالاهای مد، رویدادهای محلی را برای نمایش آثار طراحان ایرانی و مارک های بین المللی سازماندهی می کند. هدف این استارت آپ ها با این رویدادها، غلبه بر چالش تبدیل شدن خرید آفلاین به آنلاین و ایجاد اعتماد و اعتبار برای مشتریان خود است.

 

استارت آپ های مد ایرانی

Harasp

یک فروشگاه آنلاین است که کار خود را در ماه سپتامبر سال 2015 آغاز کرد تا بازار مد لوکس ایران را لمس کند. این استارت آپ در حال حاضر با چندین تا از طراحان برند داخلی و بین المللی کار می کند و اخیرا بخش جدیدی را به وبسایت خود اضافه کرده است به نام HaraspModa که در فروش لباس با قیمت های مقرون به صرفه تر تمرکز دارد. با توجه به مسائل اعتمادی، به دست آوردن کشش برای یک بازار آنلاین می تواند دشوار است. پوشاک یکی از بیشترین کالاهای قاچاق شده در ایران را دارد، بنابراین اعتبار محصولات همیشه برای ایرانیان مسئله است. هاراس معتقد است که برای غلبه بر این چالش، مشتریان باید با طراحان و نمایندگان برندها ارتباط برقرار کنند. علیرضا زارع یکی از بنیانگذاران هاراس گفت: "ما تصمیم گرفتیم رویدادهای مد را برای مشتریان خود به منظور به نمایش گذاشتن تازه ترین های مجموعه از طراحان داخلی و بین المللی که در وب سایت ما موجود است برگزار کنیم." در اولین رویداد عمومی که در ماه ژانویه برگزار شد، مشتریان تخفیف های منحصر به فردی برای محصولات موجود در وب سایت دریافت کردند. برخی از نام های تجاری و طراحان شرکت کننده در این رویداد، Behnoode، Babak Vosoughi، Solouk، Naghme Kiumarsi، Dorsa Ravanpak، Pariya، Mahshid Tahsili، Rula Galayini، Lele Sadoughi و Azalee بودند. وی افزود: "این رویدادها در ابتدای هر فصل به صورت عمومی در مکان های انحصاری برگزار خواهند شد." استارت آپ ایرانی که به شما کمک می کند استایل مد مناسب را پیدا کنید.

Tagmond

یک استارت آپ ایرانی با سیستم اطلاع رسانی عمومی برای لباس های برند در ایران است. در ماه اکتبر سال 2014 تاسیس شد و چند ماه بعد به سرعت به Dmond Startup Accelerator در تهران پیوست. ایده تگموند زمانی شروع شد که تیم راه اندازی استارت آپ متوجه شدند، زمان زیادی را برای به پیدا کردن لباس مناسب برای خود در ایران می گذارند. اگر چه تعداد زیادی از مارک های بین المللی پوشاک در کشور وجود دارد که رسما فعالیت می کنند، اما محصولات جعلی با برچسب برند اصل در بسیاری از مراکز خرید در دسترس هستند. این باعث شده است تا بسیاری از مشتریان ایرانی به بازار محلی اعتماد نکنند و مارک های مورد نظر خود را در کشورهای همسایه جستجو کنند. تگموند، یک سیستم اطلاع رسانی جمعی برای همه مارک های بین المللی در ایران است. 

 

استارت آپ های مد ایرانی

امروز تگموند در حال تلاش برای پر کردن جای خای بازار با همکاری چندین برند معتبر و اصلی پوشاک است که رسما در ایران فعالیت می کنند. در حال حاضر این استارت آپ در حال برگزاری مسابقه ای با نام "Stylist Sho" است که به معنی"با استایل باش" است. شرکت کنندگان باید در وب سایت ثبت نام کنند، یک سبک با چندین مورد ایجاد کنند و آن را در اینستاگرام به اشتراک بگذارند. 30 عکس برتر با بیشترین دوستداران، هدایایی از شرکت دریافت خواهند کرد. پلت فرم تاگموند عمدتا دو مورد را هدف قرار داده است. تجارت پوشاک که می خواهند مشتریان خود را بهتر بشناسند و کاربرانی که در وب سایت هستند و امیدوارند نوع مناسب محصولات خود را پیدا کنند. همانطور در مورد کاربران، آنها این انتخاب را دارند که برای اقلام موجود در هر برند، به دنبال قیمت ها، مقایسه آنها، درست کردن استایل مورد نظر و در نهایت پیدا کردن آدرس فروشگاه بگردند. فروش فصلی و مناسبت ها نیز از طریق برنامه و وب سایت اطلاع رسانی می شوند. این پلتفرم طراحی شده است تا به شرکت های برند لباس کمک کند تا هنگام خرید و بعد ازآن با کاربران خود ارتباط برقرار کنند و در تماس باشند.

همانطور که تعداد کاربران این پلتفرم رشد می کنند، شرکت های پوشاک به برخی اطلاعات جمع آوری شده توسط تگموند دسترسی خواهند داشت. برخی از داده ها شامل توانایی پیگیری تعداد دیدگاه ها برای هر یک از کالاها و پیدا کردن اطلاعات در مورد توزیع جنسیتی مشتریان و موقعیت جغرافیایی آنها می باشد. گزارش تحلیلی قطعا می تواند به صنعت مد و توزیع کننده ها کمک کند تا درک بهتری از مشتریان داشته باشند و از این رو خط تولید پوشاک را مطابق با سلیقه مشتریان قرار می دهد. تیم راه اندازی تگموند اخیرا اپلیکیشن خود را در iOS و Android منتشر کرده اند تا کاربران بتوانند دسترسی آسانتری به این پلتفرم داشته باشند. از این طریق کاربران از دسترسی به اقلام مورد نظر خود یا پیشنهادات تبلیغاتی مطلع می شوند. تگموند یک راه حل مناسب برای نیازی که همیشه احساس میشده است پیدا کرده است، در زمانی که دربهای اقتصاد به روی ایران باز شده است و شرکت های بین المللی بیشتری در حال وارد شدن به کشور هستند.

 

استارت آپ های مد ایرانی

اجلاس استارت آپ جاده ابریشم: ۳ استارت آپ برتر انتخاب شدند

استارت آپ جاده ابریشم در ۱۸ و ۱۹ اپریل ۲۰۱۷ در جزیره زیبای کیش برگزار شد. استارت آپ جاده ابریشم اولین گردهمایی بین المللی B2B در ایران است تا اکوسیستم استارت آپ داخلی را به جوامع بین المللی نشان دهد. این رویداد یک فراخوان اعلام کرد در سراسر کشور و 400 استارت آپ در این مسابقه ثبت نام کردند. 84 استارت آپ از ۷ شهر کشور انتخاب شدند. پس از این سری مسابقات، 16 فینالیست پذیرفته شدند تا در مسابفه فینال در جزیره کیش شرکت کنند. با حضور 250 نفر، که 30 درصد خانم بودند وبا بیش از 20 سخنرانان بین المللی از کشورهایی مانند فرانسه، سوئد، اسپانیا، سنگاپور، اتریش، ژاپن و چین، اولین رویداد بین المللی استارت آپ در ایران برگزار شد.

 

اجلاس استارت آپ جاده ابریشم: ۳ استارت آپ برتر انتخاب شدند

در کنار مسابقه استارت آپ، پانل های مختلفی برگزار شد که در آن کارشناسان فن آوری ایرانی و بین المللی در مورد موضوعاتی مانند "مزایای شگفت انگیز تحریم های ایالات متحده"، "بنیانگذاران زن ایران"، "وضعیت فعلی استارت آپ اروپا"، "تقویت دولتها در اقتصاد نوآوری"،" آینده هوش مصنوعی "و" شهرهای هوشمند " صحبت کردند. در پایان روز دوم این رویداد، زمانی که ۱۶ استارت آپ ارائه شدند 7 نفر از اعضای هیئت داوران، تیم ها را بررسی کردند. در پایان، ۳ استارت آپ انتخاب شدند.

Echobaar

یک سرویس حمل و نقل کامیون است. این استارت آپ بازاری برای حمل و نقل کننده ها، شرکت های باربری و کامیون هاست. EchoBaar تلاش می کند تا شکاف بین فن آوری و روش لجستیک فعلی را که به شدت به تماس های تلفنی و دستگاه های فاکس وابسته است، از بین ببرد.

Keshmoon

اولین بازار اجتماعی زعفران در سطح جهانی است. بنیانگذار آن اهل استان خراسان است که 95 درصد زعفران در دنیا را تامین می کند. خانواده موسس Keshmoon و 180،000 از کشاورزان زعفران ایران سهم کوچکی در این بازار یک میلیارد دلاری دارند.

Doctoreto

کمک می کند تا کاربران پزشکان را جستجو و پیدا کنند و قرار ملاقات رزرو کنند. همچنین Doctoreto به پزشکان کمک می کند زمان و ملاقات های خود را مدیریت کنند. هدف Doctoreto این است که پزشکان حرفه ای را به افراد در محیطی قابل اطمینان برای رفع نگرانی هایشان از سلامت جسمی و روانی مرتبط کند. 

 

اجلاس استارت آپ جاده ابریشم: ۳ استارت آپ برتر انتخاب شدند

نشست استارت آپ راه ابریشم، بازخوردهای مثبت زیادی از شرکت کنندگان و مطبوعات بین المللی به عنوان یکی از اولین گام ها برای ارتباط اکوسیستم استارت آپ ایرانی به کشورهای اروپایی و آسیایی دریافت کرد. رضا ملک زاده، مدیر کل شركت Partech، گفت: "رویداد استارت آپ راه ابریشم یک رویدادبزرگ بود كه به مخاطبان بین المللی اجازه می داد تا چشم اندازاستارت آپ ایرانیان را بیابند. کیان زندیه یکی دیگر از سخنگویان اصلی گفت: "به نظر من کنفرانس راه ابریشم موثر ترین روش برای به دست آوردن یک دید کلی از آخرین تحولات در صحنه استارت آپ ایران و دیدار از شرکت های شرکت کننده تازه وارد در سرتاسر کشور است."مارال خلجیان، مدیر بازاریابی و ارتباطات Watty، از مشارکت زنان در صحنه شگفت زده شده بود و گفت: "بهترین بخش، حضور زنان بود که در اکوسیستم محلی کارهای بزرگی انجام داده اند. بیش از 60 درصد فارغ التحصیلان مهندسی ایرانی، زن هستند ".

این رویداد با حمایت شرکت های فن آوری داخلی مانند Snapp برگزار شد که به چشم انداز استارت آپ راه ابریشم در توانمند سازی استارت آپ ها و کارآفرینان جوان در سراسر کشور اعتقاد دارند. ماموریت استارت آپ جاده ابریشم جمع آوری و درگیر کردن همه بازیکنان عرصه کشور است با حمایت امیدوارانه اسنپ در طول مسیر، و برگزارکنندگان این رویداد انتظار دارند که افراد بیشتری به این رویدادها بپیوندند وآن را حمایت کنند. شهرام شاهکار، مدیر کل اسنپ، گفت: ما در کار عمومی به عنوان موتور اصلی اکوسیستم استارت آپ ایران اعتقاد داریم. حمایت از استارت آپ جاده ابریشم به عنوان یک رویداد استارت آپ مستقل، یکی از راه های ما برای بازگشت به جامعه و حمایت از جوانان برای بهبود اقتصاد دیجیتال کشور است. سال آینده رویدادی بزرگتر و متنوع تر برگزار خواهد شد.

 

اجلاس استارت آپ جاده ابریشم: ۳ استارت آپ برتر انتخاب شدند

۱۰ مورد از برترین سایت های خرید آنلاین در دنیا در سال ۲۰۱۸

امروزه تعداد زیادی از مردم به خرید آنلاین برای نیازهایشان وابسته هستند. این موج در آمریکا آغاز شد و به آرامی در سراسر جهان گسترده شد. در حال حاضر، به آرامی در کشورهای جهان سوم مانند هند و چین گسترش یافته است. مغازه ها در حال حاضر فروش آنلاین را به عنوان یک تهدید برای کسب و کار خود می دانند. در اینجا 10 سایت خرید آنلاین در جهان در سال 2018 وجود دارد که به شما درانتخابتان کمک می کنند.

 

۱۰ مورد از برترین سایت های خرید آنلاین در دنیا در سال ۲۰۱۸

Amazon.com

یک وب سایت برای هر کشور به صورت جداگانه است. از آمازون هند تا آمازون استرالیا، همه چیز برای مصرف کننده در دسترس است. در واقع، آمازون رقیبی برای همه پورتال های آنلاین محلی برای خرید آنلاین در همه جا، از جمله کشوری غول پیکر مانند هند است. بنابراین، آمازون تاکنون عالی عمل کرده و از همه مشتریان خود سود زیادی به دست آورده است.

Ebay.com

ای بی یک مفهوم شگفت انگیز است. یک وب سایت است که هر فرد آزاد است که کالاهای خود را به فروش برساند و در عین حال، خریداران جدید نیز می توانند کالاهای جدید با نام تجاری جدید را نیز بفروشند. بنابراین اگر شما کالای مورد نظر خود را در هیچ جای دیگری در جهان نیافتید، احتمال دارد که آن را در eBay پیدا کنید.

Walmart

تعجب نکنید بله، والمارت یک وب سایت خرید آنلاین دارد و تعداد زیادی از محصولات در دسترس آنلاین دارد. در واقع، تعداد محصولاتی که در والمارت موجود است در والمارت مجازی نیزبه صورت آنلاین در دسترس است. از این رو دیگر نیازی نیست که در صف های طولانی در والمارت صبر کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که صرفا در خانه بنشینید و همه موارد خود را با کلیک کردن خریداری کنید. 

 

۱۰ مورد از برترین سایت های خرید آنلاین در دنیا در سال ۲۰۱۸

Alibaba.com

Alibaba.com همچنین یکی از پورتال های محبوب خرید آنلاین است و به شما اجازه می دهد تعداد زیادی از محصولات خود را از پورتال خود خریداری کنید. Alibaba یک وب سایت بسیار مشهوربرای مردم جهان است. این وب سایت محصولات متنوعی از زیست شناسی تا کشاورزی و مواد شیمیایی دارد و همه چیز درب منزل تحویل داده می شود.هنگامی که سفارش خود را ثبت کردید، روش های پرداخت کاملا مناسب هستند و به راحتی به مواردی که شما سفارش داده اید دسترسی خواهید داشت.

Target.com

این وب سایت قرار بود که یک پورتال خرید محلی در آمریکا باشد، اما در حال حاضر در سراسر جهان عرضه می شود. تعداد زیادی از محصولات را به فروش می رساند و در میان انبوه مردم نیز محبوب است. تعداد زیادی از مردم وفادار به target.com هستند و از هر جای دیگر خرید نمی کنند.

bestbuy.com

همانطور که از نام آن پیداست، این سایت بسیار مفید است. قیمت ها را از سراسر وب مقایسه می کند و سپس ارزان ترین ها را برای شما لیست می کند. از این رو، اگر شما به دنبال یک معامله خوب هستید، bestbuy.com راه حل شماست. در اینجا همه چیز را از لباس گرفته تا لوازم جانبی پیدا خواهید کرد.

FlipKart.com

یک وب سایت هندی است که به آرامی در سراسر جهان ایستاده است. در حال حاضر، در میان آسیایی ها بسیار محبوب است و تعداد زیادی از مردم از اینجا خریداری می کنند. Flipcart یک رقیب قوی برای آمازون در بازار تجارت الکترونیک محسوب می شود.

Shop.com

شما می توانید همه چیز را در فروشگاه shop.com پیدا کنید. این وب سایت اغلب به شما امکان می دهد چیزهایی را با قیمت 1 دلار خریداری کنید. همه کاری که باید انجام دهید این است که یک دلار پیشنهاد دهید و اگر هیچ کس دیگری آنرا به آن مبلغ نخواهد، کالا برای شماست. بنابراین، در shop.com شما شانس خرید محصولات با نرخ بسیار ارزان را دارید.

Groupon.com

یک وب سایت پر از معاملات شگفت انگیز و تخفیف است که به موجب آن تعداد زیادی از مردم از این وب سایت بازدید می کنند. تخفیف هایی برای خرید چندتایی که به شما اجازه می دهد چیزی کمتر از نیمی از قیمت اصلی را بخرید، ارائه می دهد.

Ikea.com

اگر شما به دنبال مبلمان منزل هستید، پس Ikea راه حل مناسبی است. همه انواع مبلمان موجود را دارد و یکی از معروف ترین پورتال های فروش آنلاین است. از این رو، Ikea یکی از معروف ترین وب سایت های خرید اینترنتی آنلاین در سراسر جهان است. بنابراین، بسیار روشن است که جهان در حال حاضر آنلاین است و اگر شما یکی از افرادی هستید که به این جمعیت ملحق نشده اند، زمان آن است که شما هم اقدام کنید. دیر یا زود افراد ممکن است خرید آنلاین را بیشتر از خرید آفلاین ترجیح دهند.

 

۱۰ مورد از برترین سایت های خرید آنلاین در دنیا در سال ۲۰۱۸

توسعه دیجیتالی ایران

بیش از سه دهه تحریم ها تاثیر منفی بر جذابیت های ایران به عنوان یک بازار نوظهور نداشته است. به دلیل موقعیت مرکزی آن در اوراسیا و غرب آسیا، ایران از اهمیت ژئواستراتژیک مدتهاست برخوردار است. این کشور دومین اقتصاد بزرگ در خاورمیانه و 18 امین در جهان است. ایران از طریق سفر بسیار بیشتر درارتباط با جهان قرار گرفته است و از آن مهمتر از طریق اینترنت. در حالی که مرزها از خارج محکم تر به نظر می رسند، اکثر شهروندان ایرانی ارتباط نزدیکی با همه رویدادهای جهان دارند؛ آمار اینترنت نشان می دهد که میزان نفوذ اینترنت در ایران تا سال 2016 تقریبا 53٪ بوده است. از میان تمام کاربران، جوانان تقریبا 60٪ از جمعیت کل را تشکیل می دهند. طبق مصاحبه با محمد جواد آذری جهرمی وزیر ICT، ۴۱ میلیون نفر فعالانه از اینترنت 3G و 4G استفاده می کنند. در مورد کسب و کارهای آنلاین، اعداد همچنین جذاب هستند. ظهور وب سایت های جدید تجارت الکترونیک و گسترش آن، نشانه ای از این روند پررونق در ایران است که برای سرمایه گذاران خارجی بسیار مورد توجه می باشد.Digicala.com نقطه ششم را در رتبه بندی ایران در Alexa دارد، در حالی که وب سایت تجارت الکترونیک مشابه آن نیز در رتبه ششم دنیا قرار دارد.

 

توسعه دیجیتالی ایران

همانطور که قبلا ذکر شد، این واقعیت که تقریبا 60 درصد کاربران اینترنت در جستجوی محصولات و خدمات هستند، باعث می شود که این اعداد حتی بیشتر مورد توجه قرار بگیرند. این عامل انگیزشی برای سرمایه گذاران خارجی مانند اینترنت Rocket و شریک آن MTN برای سرمایه گذاری در کسب و کارهای آنلاین مانند Bamilo، Zoodfood و Snapp بوده است. از سوی دیگر، این واقعیت که زبان مادری ایران فارسی است و نه زبان اصلی در جهان، بازار آنلاین را منحصر به خود می کند. طبق آخرین اطلاعات مربوط به ترجیح زبان کاربران اینترنت، تقریبا 70 درصد از محتوای توزیع شده و ارتباطی در سیستم عامل های آنلاین به زبان فارسی است.

برای اطمینان از راندمان بالا، به دانش بیشتر در مورد این بازار منحصر به فرد از نظر زبان گفتاری، و عوامل فرهنگی و رفتاری قبل از هر سرمایه گذاری بزرگ نیاز است. ایرانیان بیش از پیش به خرید آنلاین اعتماد دارند. طبق گفته سازمان E-namad که فعالیت های آنلاین را تنظیم می کند، بیش از 29،000 فروشگاه آنلاین در ایران فعالیت می کنند و ارزش کلی این فروشگاه ها 17.4 میلیارد دلار بوده است و انتظار می رود این رقم سالانه 60 درصد افزایش یابد. اینستاگرام در ایران 16-20 میلیون کاربر دارد و محبوبترین شبکه اجتماعی در کشور است. اپلیکیشن پیام رسان موبایل در بین ایرانیان محبوب است و Telegram گسترده ترین اپلیکیشن پیام رسان است؛ تا سپتامبر 2017، تلگرام بیش از 40 میلیون کاربر ایرانی داشته است. 

 

توسعه دیجیتالی ایران

به گفته مرکز ملی سایبری، کل "دسترسی" یا مشاهده محتوای منتشر شده بیش از 600،000 کانال فارسی نزدیک به دو میلیارد در روز است. با توجه به محدودیتها و تحریمها، کاربران ایرانی نمیتوانند از بسیاری از سرویس های آنلاین جهانی استفاده کنند، بنابراین جایگزینهای محلی زیادی در ایران وجود دارد. برخی از این نسخه های محلی بسیار موفق هستند، مانند: برنامه کافه بازار (جایگزین محلی برای فروشگاه Google Play در بیش از 32 میلیون گوشی هوشمند نصب شده استSnapp (جایگزین محلی برای Uber) بیش از سه میلیون بار از بازار کافه دانلود می شود و در تهران و چهار شهر بزرگ دیگر در ایران کار می کند Aparat (جایگزین محلی برای یوتیوب) وب سایت پرطرفدار ایرانی است که روزانه 10.5 میلیون ویدیو بازدید می شود Divar بزرگترین اپلیکیشن تبلیغات طبقه بندی شده تلفن همراه در ایران محسوب می شود که به کشور همسایه افغانستان گسترش یافته است. Divar بیش از 12 میلیون بار دانلود شده است

 

توسعه دیجیتالی ایران

چالش های پیش رو انرژی تجدیدپذیر در ایران

دولت ایران به دنبال مسیری به دور از استفاده از هیدروکربن ها به عنوان منبع تولید برق است. این امر نفت و گاز را برای صادرات آزاد می کند و اجازه می دهد برق با راندمان بالاتری تولید شود. سیاست گذاران ایرانی پتانسیل بخش انرژی تجدید پذیر را شناسایی کرده اند و اقداماتی را برای بهره برداری از آن انجام داده اند. دولت ایران در برنامه توسعه پنجم (2010 تا 2015) برنامه هایی برای راه اندازی 5،000 مگاوات انرژی تجدید پذیر را با ارائه ی انگیزه هایی از قبیل حداقل نرخ تعرفه به بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این بخش اعلام کرد. این هدف برای دستیابی برای کشوری که بخش انرژی تجدیدپذیر در مراحل اولیه خود است، بسیار بلندپروازانه بود. تحریم های بین المللی نیز عامل مهمی در ایران برای دست نیافتن به این هدف بود. دولت ایران در حال حاضر یک هدف جدید را در برنامه ششم توسعه خود (2016 تا 2020) تعیین کرده است که در سال جاری توسط پارلمان به تصویب خواهد رسید، که نصب 5000 میلیون مگاوات ظرفیت تجدیدپذیر در این دوره و همچنین برنامه های دیگر نصب 2500 مگا وات تا سال ۲۰۳۰ می باشد. شرکت تولید، انتقال، توزیع و مدیریت برق ایران (توانیر) تخمین می زند که ظرفیت انرژی تجدید پذیر ایران در مدت پنج سال قادر خواد بود 10٪ نیاز انرژی کشور را تامین می کند

 

چالش های پیش رو انرژی تجدیدپذیر در ایران

جذابیت بخش انرژی تجدید پذیر ایران در سرمایه گذاری های انجام شده در این بخش پس از تحریم ها دیده می شود. تعدادی از پروژه های مزرعه خورشیدی و بادی وجود دارد که PPAs را امضا کرده اند. از جمله یک مزرعه بادی 48 مگاواتی در جنوب غربی ایران، 1،250 مگاوات نیروگاه های خورشیدی در نقاط مختلف ایران (از جمله 500 مگاوات در نزدیکی تهران)، 1 گیگاوات پارک خورشیدی در استان خوزستان توسط یک کنسرسیوم از شرکت های ایرانی، هند و کره جنوبی و یک نیروگاه خورشیدی 50 مگاواتی در جزیره قشم که توسط یک شرکت ایتالیایی ساخته خواهد شد. علاوه بر این، یک شرکت دانمارکی ساخت تاسیسات توربین های بادی را در ایران اعلام کرده و یک شرکت اسپانیایی قرارداد 18 ماهه را برای تأمین خدمات فنی با سازمان انرژی تجدید پذیر ایران (SUNA) بسته است. رئیس وزارت انرژی اخیرا اظهار داشت که ایران قصد دارد 1000 مگاوات بادی و 3000 میلیون مگاوات پروژه های خورشیدی را به مناقصه بگذارد. این فرایند یک سال بعد آغاز خواهد شد و در چند مرحله برگزار خواهد شد

MoE، که در سال 1975 تأسیس شد، مسئول اصلی تنظیم و اجرای سیاست های مربوط به خدمات برق، انرژی تجدید پذیر، آب و فاضلاب در ایران است. MoE ، توانیر را به منظور مدیریت و نظارت بر فعالیت های دولت در زمینه فعالیت و توسعه صنعت برق تاسیس کرد. این ارگان شامل شرکت های مختلف برق منطقه ای و همچنین SUNA می شود.

SUNA، که در سال 1996 تأسیس شد، در ابتدا مسئولیت بخش ارزیابی پتانسیل انرژی تجدید پذیر ایران و تلاش برای جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی با تضمین خرید هر گونه برق تجدپذیر تولید شده بود را داشت. اما امروز مسئولیت های SUNA در حال افزایش است. شامل اقداماتی به عنوان مقام نظارتی برای توسعه سیاست ها، صدور مجوزها برای پروژه های تجدید پذیر و وارد شدن به توافق نامه خرید قدرت (PPAs) با توسعه دهندگان است. دولت در سال های اخیر سیاست ها و سازوکار های قانونی را برای حمایت از بخش انرژی تجدید پذیر و تشویق توسعه دهندگان خصوصی برای سرمایه گذاری معرفی کرده است. بخش انرژی تجدید پذیر در ایران برای دستیابی به توانایی بالقوه خود، با چالش های مهمی روبرو است:

تامین مالی

تامین مالی پروژه های تجدید پذیر در ایران یک چالش مهم است. در داخل کشور، بانک های محلی ایران آماده ارائه پروژه های مالی نیستند و تنها وام های بسیار با نرخ بهره بالا (حدود 20 درصد) را ارائه می دهند. علاوه بر این، با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت، دولت ایران برای تامین مالی پروژه های فوریتی فقط از طریق NDF آماده است. به طور بین المللی، بخش مالی جهانی همچنان به دلیل تحریم های ایالات متحده، در سرمایه گذاری در پروژه های ایران مردد است. با این حال، برای بانک های بین المللی کوچک و آژانس های اعتبار صادرات برای تامین مالی پروژه های انرژی تجدید پذیر در ایران، پتانسیل وجود دارد. 

 

چالش های پیش رو انرژی تجدیدپذیر در ایران

ارزش اعتباری SUNA

توسعه دهندگان ممکن است نگران باشند که آیا SUNA دارای قابلیت مالی برای اعمال تعهدات مالی خود برای پرداخت حداقل نرخ تعرفه اعلام شده است ؟ SUNA اعلام کرده است که شش ماه اعتبار نامه (LC) را ارائه می دهد، اما نامه، هیچ اعتباری از آژانس های بین المللی ندارد و هیچ تضمینی مستقل از سوی دولت ایران یا بانک مرکزی ایران ندارد.

قابلیت محلی

توسعه دهندگان محلی در مقایسه با دیگر حوزه هایی که انرژی تجدید پذیر بیشتر توسعه یافته، دانش و تجربه کمتری دارند. علاوه بر این، در کشوری که اکثریت انرژی توسط سوخت های فسیلی تولید شده است فقدان دانش در مورد مزایای انرژی های تجدید پذیر، به ویژه در مناطق روستایی وجود دارد.

چارچوب قانونی

مقررات موجود در محل هنوز به طور کامل آزمایش نشده است. پروژه های انرژی تجدید پذیر کافی در ایران برای به دست آوردن درک کامل از چگونگی اعمال مقررات وجود ندارد. همچنین رتبه بروکراسی در ایران 118 (از 189 کشور) در گزارش بانک جهانی در سال 2016 به دست آمده است. SUNA نشان داده است که سه فاز اول فرآیند درخواست باید حدود 7 ماه طول بکشد، اما واقعیت ممکن است متفاوت باشد، زیرا اطلاعات بازار نشان می دهد که زمان متوسط حدود یک سال است.

گرفتن زمین برای پروژه های انرژی تجدید پذیر محل مورد نظر مهم است. با این حال، دستیابی به زمین های عمومی یا خصوصی در ایران می تواند برای توسعه دهندگان یک کار وقت گیر و پر هزینه باشد. به طور کلی، استاندارد بازار برای زمین است که توسط دولت تامین می شود.

پیشرفت های آینده

با وجود این چالش ها، ایران یک بازار جدید جذاب برای انرژی های تجدید پذیر است با تقاضای زیاد برای برق و مشوق های بسیاری ازطرق دولت برای عبوراز هیدروکربن ها به سمت انرژی های تجدید پذیر. بزرگترین چالش که با توسعه دهندگان مواجه است، بانک پذیر بودن انرژی های تجدید پذیر در ایران است، به ویژه اینکه آیا SUNA قادر به انجام تعهدات مالی خود است یا نه. اما واقعیت برای توسعه دهندگان این است که نرخ های تعرفۀ ارائه شده توسط دولت سال به سال کاهش می یابد و به زودی قابل رقابت با نرخ های ارائه شده در جای دیگر منطقه می شود. توسعه دهندگانی که امروز وارد بازار می شوند ممکن است مقداری ریسک داشته باشند، اما در 20 سال آینده در عوض نرخ های بالای تعرفه کنونی، پاداش های بیشتری به دست می آورند.

 

چالش های پیش رو انرژی تجدیدپذیر در ایران