اختراع تی‌شرت مخصوص افراد مبتلا به صرع

اختراع تی‌شرت مخصوص افراد مبتلا به صرع
Bioserenity یک تی‌شرت متصل برای نظارت و جلوگیری از تشنج افراد مبتلا به صرع است که توسط طراحان، یک مهندس و یک دکتر بیمارستان پیتیه سالپتریئر  طراحی شده است. با این تیشرت پزشکان می توانند، بیماران مبتلا به صرع را در خانه کنترل کنند و دیگر نیازی به بستری شدن بیمار نیست. در حال حاضر یک بیمار مبتلا به فشار خون بالا، قادر به استفاده از یک دستگاه سنجش فشار خون متصل است؛ برای بیماران دیابتی که باید دائم انسولین تزریق کنند از یک قلم که دارای سیستم نظارت الکترونیکی متصل است استفاده می‌شود و برای هر بیماری یک شی متصل وجود دارد. این تی شرت برای تقویت رابطه دکتر و بیماران مبتلا به صرع ایجاد شده است.
صرع یک بیماری عصبی است که بیمار مکررا دچار تشنج می‌شود؛ این حملات ممکن است بسیار خفیف و تقریبا غیر قابل شناسایی باشد یا بر عکس طولانی مدت و با لرزش شدید همراه باشد؛ در واقع حملات مکرر صرع بدون هیچ دلیل ثابت و مشخصی رخ می دهند. حملات صرع به دلیل فعالیت سلولی بیش از حد و غیر عادی عصب کورتیکال یا غشایی در مغز بوجود می‌آید؛ حملات صرعی را می توان تا 70 درصد با دارو کنترل کرد اما افراد مبتلا به صرع باید خواب منظمی داشته باشند و از الکل اجتناب کنند، در شرایط استرس‌زایی قرار نگیرند و ملزم به رعایت بسیاری از کارها هستند. این تی شرت برای اولین بار برای یک بیمار مبتلا به صرع استفاده شد. این تی شرت کمک کرد که پزشکان حملات  بیمار در حالت و یا یک محیط خاص  را مورد مطالعه قرار دهند. در واقع  این تی شرت یک ابزار مانیتورینگ جهت مطالعه تشنج‌های صرعی است که در اختیار متخصصین مغز و اعصاب گذاشته می شود تا بتوانند بهتر بر بیماری نظارت داشته باشند.

اختراع تی‌شرت مخصوص افراد مبتلا به صرع
برنامه Neuronaute de BioSerenity شامل یک لباس هوشمند است که دارای سنسورهای بیومتریک است و به طور دائم پارامترهای بدن را ضبط می‌کند و پزشک معالج می‌تواند از طریق این برنامه بر تشنج‌ها و وضعیت بیمار حتی در خانه نظارت کند و لازم نیست بیمار در یک مرکز تخصصی بستری شود؛ در صورتی که بیمار دچار وضعیت بحرانی شد، از طریق برنامه‌ای که بر روی تلفن‌همراه نصب می‌شود، سیستم هشدار به صدا در می‌آید و پزشک معالج را مطلع می‌کند؛ این سیستم قادر به اشتراک گذاری و ذخیره‌سازی داده‌ها است. تمام این اطلاعات از کاربران مختلف جمع آوری شده و برای تجزیه و تحلیل و مطالعات بیشتر در دسترس پژوهشگران قرار می‌گیرد و آن‌ها می‌توانند از این طریق گروه بیماری و نوع سندرم مبتلا به صرع را بهتر تشخیص دهند. سیستم  Neuronaute در کنترل و درمان بیماری صرع موثر می باشد و برای پیشبرد تحقیقات در بیماری صرع مناسب می باشد.

اختراع تی‌شرت مخصوص افراد مبتلا به صرع

کلیک ها: 3

اختراعات دنیای مدرن

اختراعات دنیای مدرن
کنترل دیابت با پچ‌های جدید هوشمند
دانشمندان در دانشگاه کارولینای شمالی یک پچ مصنوعی بدون درد با سلولهای بتای طبیعی اختراع کردند که می‌تواند سطوح قند خون را به میزان دلخواه تنظیم کند.
در واقع این پچ انسولین هوشمند، می‌تواند سطح قند خون افزایش یافته در جریان خون را شناسایی کرده و در مواقع مورد نیاز در جریان خون انسولین ترشح کند.
نتایج این پژوهش نشان می‌دهد، این دستگاه برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 پیشرفته، که نیاز به نظارت مداوم بر سطح انسولین خون دارند، بسیار مفید می  باشد.

اختراعات دنیای مدرن

سرتاسر این پچ کوچک مربع شکل با صدها میکروسوزن که مانند یک مژه چشم می  باشد، پوشیده شده است. این سوزن‌ها با واحد‌های ذخیره سازی میکروسکوپی انسولین و آنزیم‌های سنجش گلوکز پر شده‌اند که در زمان بالا رفتن بیش از حد قند خون به طور خودکار انسولین ترشح می‌کنند. در فرد مبتلا به دیابت، سلولهای بتا، سلول منحصر به فرد پانکراس که مسؤول ذخیره سازی و تنظیم هورمون انسولین هستند، کاهش می یابد. این پچ غیر سمی که استفاده از آن آسان و سریع است به افراد دیابتی کمک بسیاری می کند.
معاینه سریع و آسان چشم با جدیدترین اسکنر دستی

اختراعات دنیای مدرن
تیم تحقیقاتی موسسه فناوری ماساچوست (ام آی تی)  یک اسکنر دستی اختراع کردند که امکان معاینه آسان‌ و سریع‌ شبکیه چشم را فراهم می‌کند.
معمولا معاینه‌ چشم با استفاده از ابزار نسبتا بزرگی انجام می‌شود که بیشتر در مطب یک چشم‌ پزشک یا بیناسنج  وجود دارد. ولی این اسکنر قابل‌حمل  می باشد و به یک دوربین فیلم‌برداری شباهت دارد.
این دستگاه می تواند در عرض چند ثانیه چشم بیمار را معاینه می کند. هم چنین با استفاده از فرآیند اندازه‌گیری منفرد، به دنبال یافتن شرایطی مانند رتینوپاتی دیابتی، گلوکوم و دژنراسیون ماکولاست.
این دستگاه از روشی توموگرافی (پرتونگاری مقطعی) انسجام نوری (OCT) استفاده می‌کند که در آن پرتوهای نور مادون‌قرمز بر روی شبکیه تابانده می‌شوند. با اندازه‌گیری هر دو مدت زمان انعکاس پرتوها و شدت این انعکاس‌ها، اسکنر قادر به ارائه تصویری سه‌بعدی و رادارمانند از شبکیه است.
البته این فناوری در اسکنرهای بزرگ‌تر معمولی نیز وجود دارد، اما این اسکنر جدید دارای یک آینه مینیاتوری جهت اسکن پرتو تصویربرداری‌کننده نیز می  باشد.
 یکی از مشکلات  موجود در مورد اسکنر‌های دستی، لرزیدن دست کاربر است که منجر به تولید تصاویر مبهم می‌شود. البته برای رفع این نارسایی، این اسکنر به سرعت چندین اسکن را از یک بخش شبکیه و از جهت‌های مختلف تهیه می‌کند. سپس این اسکن‌ها برای تشکیل یک تصویر کامپوزیت سه‌بعدی، ترکیب می‌شوند و جزئیاتی که در یک اسکن وارد نشده‌اند، در اسکن‌های دیگر گنجانده می‌شوند. اسکنرهای قابل‌حمل دیگر از پیش موجودند، اما ارائه اسکن سه‌بعدی با سرعت بالا و وجود آینه مینیاتوری، مشخصات منحصر به ‌فرد اسکنر موسسه ام آی تی است. دانشمندان امیدوارند با توسعه بیشتر این اسکنر، بتوان از اسکنرهای کوچکتر در کشورهای در حال توسعه استفاده کرد.

کلیک ها: 3

جدیدترین اختراعات

جدیدترین اختراعات
دفتر یادداشتی که هرگز تمام نمی‌شود
گروهی از دانشجویان دانشگاه بردفورد با الهام از تخته وایت بورد، دفتریادداشتی به نام Esquoia ساخته‌اند که هرگز تمام نمی‌شود.
نکته جالب این دفتر یادداشت آن است که کاربران می توانند یادداشت خود را روی صفحات آن نوشته و در صورت پاک کردن آن، هیچ  اثر و لکه‌ای باقی نمی ماند. هم چنین این دفتر ضد آب میباشد. این کاغذ‌ها که به ‌طور ویژه طراحی شده‌اند، شبیه کاغذ لمینت شده با سطوح صاف می باشد. وقتی روی صفحات این دفتر چیزی نوشته می‌شود می‌توان به‌راحتی آن را با پاک‌کن، دستمال و حتی پارچه مرطوب پاک کرد. طراحی این دفتر به صورت چسبان است، یعنی می توان صفحات را از دفتر بیرون آورده و در دفتر دیگری قرار بگیرند.  نمونه‌های اولیه این دفتر، تک ورقه‌ای از کاغذ لمینت شده هستند که هنوز برای استفاده راحت روزانه خیلی ساده نیست. البته هنوز تا تبدیل شدن این دفتر به یک دفتریادداشت زیبا راه طولانی مانده است. این دانشجویان قصد دارند نسل بعدی دفتر یادداشت‌ها را به‌گونه‌ای پیش ببرند که صفحات آنها کاربردهای متفاوت داشته و خطوط و شبکه‌های چهارخانه‌ای باشد. آنها می‌خواهند صفحات بزرگ‌تری تولید کنند که شامل یک خط تا باشد که بتوان آن را پاره کرد. امیدوارم در آینده ای نزدیک شاهد فروش این دفتر یادداشت های منحصر به فرد باشیم.
Brushield،، نخستین درپوش ضدباکتری مسواک در جهان

جدیدترین اختراعات
یکی از  مشکلاتی که معمولا همه با مسواک خود دارند، خشک شدن آن است. زیرا در صورتی که بعد از هر بار استفاده خشک نشوند، منجر به انتقال آلودگی بین مسواک‌ها و نیز میکروب‌های‌ موجود در فضاها از جمله توالت، می شود. البته استفاده از درپوش‌ها می‌توانند این خطرات را کم کنند و اکنون Brushield به عنوان بهترین درپوش مسواک ارائه شده است. جنس این درپوش Brushield از آلومینیوم مورد استفاده در هواپیما ساخته شده و دارای سیستم قفل آهنربایی برای محکم نگه داشتن آن بر روی سر مسواک است. این ویژگی‌ها باعث  به حداقل رساندن خطر مواجهه تهدیدات خارجی مانند جا مسواکی‌های کثیف با سر مسواک هستند. این خصوصیات همچنین از نرم شدن مسواک و مانده خمیردندان در مسواک جلوگیری می‌کند.
در واقع  Brushield نخستین درپوش ضد میکروب واقعی جهان است که با فناوری یون نقره اصلاح شده است. انتشار کنترل‌شده یون‌های نقره در دوران عمر این مسواک 99 درصد باکتری‌ها را از بین می‌برد. هم چنین در این درپوش، کانال‌های جریان هوا نیز برای انتقال هوا و خشک کردن مسواک پس از استفاده تعبیه شده‌اند که به از بین بردن میکروب‌هایی می‌پردازد که ممکن است برس مسواک با آن‌ها مواجه شود. درپوش Brushield  با بیش از 95 درصد مسواک‌ها از جمله مسواک‌های برقی سازگار بوده و پنج الی 10 سال بسته به سالم ماندن پوشش آن، موثر باقی می‌ماند. به زودی شاهد این درپوش ها در بازار هستیم.

جدیدترین اختراعات

کلیک ها: 3

جالب ترین کشفیات روز دنیا

هر روز چیزهای جدیدی کشف می شود که شاید انسان ها هیچوقت تصورش را هم نمی کردند. ما شما را با چند نمونه از این کشفیات شگفت انگیز آشنا می کنیم.

مغز دایناسور

جالب ترین کشفیات روز دنیا
شاید باور نکنید ولی این سنگ کوچک در سال 2004  در شهر ساسکس انگلیس کشف شده، که فسیل مغز دایناسور می باشد. دانشمندان قدمت آن را ۱۳۳ میلیون سال تخمین زدند و با کمک میکروسکوپ های خاص توانسته اند بفهمند که مغز قدیمی ترین موجود زنده روی کره زمین به چه شکل است.
بقایای قدیمی ترین انسان کره زمین
دانشمندان این استخوان ها را درآفریقا، داخل غاری کشف کردند. طبق نظریه آنها  این اسکلت متعلق به دختری است که از روی صخره سقوط کرده است. استخوان های اسکلت استرالوپیتکوس در سال ۲۰۱۷ به نمایش گذاشته شد. در حالی که قدمت آن به ۳ میلیون سال برمیگردد ولی هنوز هم هیچ آسیبی ندیده است. دانشمندان  با تحقیقاتی که روی آن انجام دادند، متوجه شده اند که استرالوپیتکوس شباهت زیادی به اسکلت انسان های مدرن دارد.
بومیان آمریکا ۲۵۰۰ سال پیش دندان های خود را تزئین می کردند

جالب ترین کشفیات روز دنیا
گویا در زمان قدیم مردم هم علاقه زیادی به نگین زدن به دندان ها داشتند. با توجه به اسکلت جمجمه کشف شده، بومیان جنوب آمریکای شمالی، دندان ها را با سنگ تزئین می کردند.
مومیایی داخل مجسمه بودا

جالب ترین کشفیات روز دنیا
شاید باور نکنید اما با اسکن کردن مجسمه بودا متوجه شدند که داخل این مجسمه مومیایی، راهب بودایی به نام (لیو کوان) جای گذاری شده است که بین قرن های ۱۱ و ۱۲ زندگی می کرده است.
سنگ ۳ شاخه
جان جی ویلیامز این سنگ را در سال ۱۹۹۸ کشف کرد و بعد از انجام مطالعاتی روی آن دریافت که این ۳ شاخه به سنگ چسبانده نشده اند بلکه بخشی از خود سنگ هستند.  به اعتقاد جان این دستگاه ساخته دست انسان های متمدن صاحب تکنولوژی است و مکان کشف آن را تا به حال به کسی نگفته است.
بزرگترين حشره ي روي زمين

جالب ترین کشفیات روز دنیا
 این حشره توسط یک نگهبان در پارکی در نیوزلند یافت شده است.  طول بالهای این حشره بزرگ که وتا باگ (Weta bug) نامیده میشود و شبیه جیرجیرک است به هفت اینچ رسیده و وزن آن به اندازه سه موش است. این حشره بزرگترین حشره روی زمین است که تاکنون کشف شده است. پیش از این تصور می شد که این گونه زیستی همزمان با مهاجرت اروپایی ها به این منطقه منقرض شده اند. این حشره از خوردن هویج لذت میبرد و میتواند به سرعت یک عدد هویج را بخورد.
کشف یک سیاهچاله عجیب

جالب ترین کشفیات روز دنیا
موقعیت این سیاهچاله بسیار عجیب به نظر می رسد چون معمولا این حفره ها در مرکز کهکشان ها قرار دارند و نه در حاشیه آنها.  به همین دلیل برخی از دانشمندان به این نتیجه رسیدند که احتمالا این حفره تاریک تنها بخش به جا مانده از کهکشانی است که در گذشته تجزیه شده است.

کلیک ها: 4

پیشرفت های جدید در عرصه رباتیک

همه روزه پیشرفت های بزرگی در عرصه ی رباتیک اتفاق می افتد. در این نوشتار برآنیم تا شما را با به روزترین جهش های علم رباتیک آشنا کنیم.


ربات Atlas
معرفی ربات Atlas در نخستین روزهای سال 2018 روزنه ی امیدی بود بر تولید ربات هایی که به صورت چشمگیری به انسان شباهت دارند. ربات Atlas قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد و قادر است کارهایی انجام دهد که حتی یک انسان عادی نیز گاهی از انجام آن ها عاجز است. در شرایطی که ربات های دیگر هنوز در راه رفتن صحیح با مشکل مواجه هستند، این ربات به گونه ای طراحی شده است که می تواند از روی یک سکو پشتک بزند. در حالی که زمان زیادی از معرفی این ربات نگذشته است، Atlas توانسته لقب بهترین ربات انسان نمای جهان را به خود اختصاص دهد.

 ربات تبدیل شونده ی ژاپنی

شرکت ژاپنی ربوتیک شجاع امسال از ربات 3 متر و 70 سانتی متری خود رونمایی کرد. این ربات که ایده ی اصلی آن از انیمیشن تبدیل شوندگان گرفته شده است، قادر است تا در 60 ثانیه به یک خودرو تبدیل شود. نکته ی جالب توجه این است که این ربات پس از تبدیل شدن به خودرو قابلیت حمل دو سرنشین را نیز دارد.

ربات های مفهومی 3E
شرکت هوندا در نمایشگاه CES 2018 از چهار ربات جدید خود رونمایی کرد که با هدف کمک به انسان ها در انجام کارهای روزمره طراحی شده اند. هوندا از شرکت های فعال در زمینه ی هوش مصنوعی و رباتیک دعوت کرده است تا برای گسترش هر چه بیشتر پروژه ی 3E با این شرکت همکاری کنند.

ربات 3E-D18

این ربات یک خودروی آفرود است که برای تسهیل عملیات امداد و نجات در شرایط محیطی دشوار طراحی شده است. ساختار بدنه و چرخ های این ربات به گونه ایست که می تواند از موانع دشوار نیز عبور کرده و در محیط های خطرناک مورد استفاده قرار گیرد. گفته می شود در آینده روبات 3E-D18 قادر خواهد بود تا در صنایع نیز مورد استفاده قرار گیرد.

ربات3E-B18
این ربات در واقع یک ویلچر فوق پیشرفته با صندلی مجهز به سیستم تنظیم ارتفاع است که میتواند بر روی سطوح مختلف حالت تعادل خود را به خوبی حفظ کند. این ربات عرض کمی دارد و برای به همین دلیل از قدرت مانور بالایی در مکان های باریک، برخوردار است.

ربات 3E-B18

ایده اصلی ساخت این ربات، ایجاد ابزاری برای جابه جایی وسایل مختلف است. سطح بالایی این ربات متناسب با ارتفاع شئ مورد نظر از بدنه ی اصلی جدا می شود تا وسیله ی موردنظر به راحتی قابلیت جابه جایی داشته باشد. این ربات در قسمت جلویی خود دارای یک صفحه ی نمایش است و به این ترتیب میتواند با کاربر ارتباط برقرار کند.

ربات 3E-A18
این ربات چهارمین و آخرین عضو از خانواده ی 3E است که به صورت یک لامپ چرخ دار می باشد. این ربات به گونه ای طراحی شده است که میتواند نیازهای انسان را درک کند با او همدردی کند و راه حل ها و اطلاعات مناسبی به او ارائه دهد.این ربات متناسب با شرایط کاربر می تواند از حالت های چهره ی متفاوتی بهره ببرد و بدین ترتیب می تواند به راحتی با کاربر ارتباط برقرار کند. یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این ربات بدنه ی نرم و ظریف آن است که می تواند هر کاربری را برای تعامل بیشتر با این ربات تشویق کند.

 

کلیک ها: 6