حمامی که در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است - 0.0 out of 5 based on 1 vote

حمامی که در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است

کاشان یکی از شهر های تاریخی و بسیار زیبای کشورمان می باشد. این شهر به دلیل جاذبه های دیدنی هر سال گردشگران زیادی را به سمت خودش جذب می کند. حمام سلطان امیر احمد یکی از جاذبه های توریستی شهر کاشان است که در این مطلب قصد داریم بیشتر در مورد آن صحبت کنیم؛ با ما همراه باشید.

حمامی که در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است

درباره حمام سلطان امیر احمد

حمام سلطان امیر احمد یکی از جذاب ترین حمام های ایرانی به شمار می رود. هم چنین معماری و تزئینات به کار رفته در این حمام باعث جذب بسیاری از عکاسان از نقاط مختلف دنیا شده است. در کنار این جاذبه تاریخی، آثار زیادی از جمله خانه بروجردی ها، خانه عباسیان و خانه طباطبایی ها  نیز قرار دارد که می توانید از آنها بازدید نمایید. این حمام در سال 1956 از طرف سازمان میراث فرهنگی ایران به عنوان میراث ملی شناخته شد. جالب است بدانید نام این حمام از اسم امامزاده سلطان امیر احمد برداشت شده که آرامگاه او در همان نزدیکی قرار دارد. قدمت این حمام به دوره سلجوقیان برمی گردد؛ اما سربینه آن متعلق به زمان قاجار است. به علاوه ساخت حمام به دلیل قوانین خاص، جز پیچیده ترین بناها قرار گرفته است. به طور مثال برای اینکه حمام زودتر گرم بشود، آن را از سطح زمین پایین تر ساخته اند. هم چنین گچ بری ها و آهک بری های ماهرانه، کاشی های طلایی، سقف های طاقی، نقاشی های دیواری و شیشه های رنگی این بنا برجذابیت آن افزوده است.

حمامی که در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است

تامین آب حمام سلطان امیر احمد

آب این حمام از دو چاه تامین شده و به وسیله لوله های سفالین به قسمت های مختلف حمام فرستاده می شده است. این حمام از دو حمام کوچک و بزرگ تشکیل شده که حمام بزرگ شامل ورودی، سربینه، گرم خانه و خزینه، تون یا گلخن است که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

حمامی که در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است

  • ورودی: ورودی دارای چندین فضا از جمله جلوخان، سردر ورودی، هشتی و راهروی ارتباطی می باشد و در آخر به رختکن می رسد. شما قبل از وارد شدن به حمام می توانید از تماشای سقف هشتی لذت ببرید.
  • سربینه: جذاب ترین قسمت حمام سربینه یا همان رختکن است. سربینه دارای تزئیات پیچیده و نورپردازی های جذاب می باشد. سر بینه توسط هشت ستون به دو قسمت تقسیم شده است..
  • گرم خانه: گرم خانه مکانی برای شست و شو و حمام کردن بوده است. با اینکه تزئینات به کار رفته در این قسمت از حمام کمتر از سربینه است اما کاشی های معرقی دیوارها جذابیت خاصی به فضا بخشیده است. گم خانه توسط ۴ ستون به سه قسمت تقسیم شده است. گرمخانه و سربینه توسط دالانی به هم متصل می شوند و دارای پیچ و خم های بسیاری می باشد تا میزان جابجایی گرما و رطوبت را بین این دو فضا به حداقل برساند.
  • تون یا گلخن: در این قسمت آب و گرمای حمام تامین می شده است.

حمامی که در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است

طراحی بام حمام

طراحی بام این حمام باعث شده که یکی از نمونه های منحصربفرد از بام های گنبدی کشور به شمار برود. شیشه های عدسی محدب به کار رفته بر روی گنبدهای بام، باعث وارد شدن نور به داخل شده و از طرفی مانع دیدن فضای داخلی نیز می شود.

حمامی که در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است

تبدیل شدن حمام به موزه

از دوران باستان، حمام ها نقش مهمی در زندگی اجتماعی ایرانی ها داشته اند. بعد از گرویدن مردم به اسلام، شست و شوی بدن و پاکیزگی به بخش جدایی ناپذیر زندگی ایرانیان تبدیل گشت. به همین خاطر حمام های زیادی در سراسر ایران ساخته شده که امروزه برخی از آنها به موزه تبدیل شده اند. شهرداری در سال ۱۳۷۵ این حمام تاریخی را خرید تا مورد مرمت و بازسازی قرار گیرد. این حمام ابتدا به سفره خانه سنتی و در نهایت به موزه تبدیل شد و امروز تحت نظر سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری کاشان می باشد. پیشنهاد می کنیم در سفر خود به کاشان حتما از این حمام تاریخی دیدن نمایید.

حمامی که در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است

حمامی که در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است

0.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.50 (1 Vote)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی