قطب جنوب (آنتاریکا)

سردترین قاره کره زمین است که دما تا -۸۰ درجه سانتیگراد کاهش می یابد و پوست انسان در عرض چند ثانیه یخ می زند. دانشمندان زیادی برای بررسی شرایط سخت زندگی این دورافتاده ترین نقطه دنیا سفر کرده اند و به جستجو و کشف نادانسته ها پرداخته اند. در سال ۱۸۲۰ این قاره کشف شد که ۱۴ میلیون کیلومتر مربع بود و ۹۷ درصد آن از یخ پوشیده شده بود.

 

قطب جنوب (آنتاریکا)
تحقیقات
حدودا ۴۰ ایستگاه تحقیقاتی دائمی و ۱۰۰ ایستگاه تحقیقاتی موقت در آنتاریکا قرار گرفته اند. دانشمندان در این ایستگاه ها آب و هوا، اقلیم، حیات وحش و زمین آنتاریکا را بررسی و مطالعه می کنند. سوژه های مطالعه نمونه های یخی برای تشخیص تغییرات آب و هوایی و اتمسفر و همچنین بررسی و تحلیل عملکرد و زندگی پنگوئن هاست . 
گردشگری
از سال ۱۹۵۰ کشتی های گردشگری برای سیاحت و گشت زدن در دریای آنتاریکا به این قاره آمدندو تاکنون ادامه دارند. به طوری که در سال های اخیر هر تابستان ۱۰۰۰ نفر برای گردشگری به این قاره می آیند. این افراد با کشتی به این قاره می آیند یا با هواپیمای شخصی یا دولتی بر روی مناظر زیبا و منحصر جنوبی ترین نقطه زمین پرواز می کنند. لباس های عایق دار و عینک های آفتابی همیشه در آنجا مورد نیاز هستند. گردشگر ها در طول شب مجبورند در کشتی بمانند.

 

قطب جنوب (آنتاریکا)
حیات وحش
حیوانات این قاره برای زنده ماندن دایما در حال رقابت با هم هستند. وال و ماهی و خوک آبی در آب با هم رقابت دارند. شبه جزیره این قاره، بهترین نقطه از لحاظ اعتدال اقلیمی است. به همین خاطر بسیاری از خوک های آبی و پرندگان بومی این منطقه در این بخش از قاره تولید مثل و تخم گذاری می کنند. 
اقلیم 
در زمستان اقیانوس در حاشیه جنوبی ترین قاره منجمد می شود و یخ ها و قله های کوه های این قاره دو برابر می شوند. ریزش برف سالانه در آنجا کمتر از ۵ سانتی متر است یعنی خشک تر از بیابان ساحارا است، سرعت وزش باد در توفان های همیشگی این قاره بیش از ۳۰۰ کیومتر بر ساعت است. بنابراین بادخیز ترین قاره دنیا نیز می باشد  
مناطر طبیعی
دریای بی نظیر، توده های یخ شناور، کوه های یخ شناور به ارتفاع ۲۰۰ کیلومتراز ویژگی های این سرزمین منحصر به فرد است. در شرق و غرب آنتاریکا کوه های یخی و یخچالی بزرگی به وسعت ۳۵۰۰ کیلومتر قرار دارند. 

 

قطب جنوب (آنتاریکا)

بازدید ها: 741