جاهای دیدنی که در سقز میتوان یافت - 5.0 out of 5 based on 1 vote

جاهای دیدنی که در سقز میتوان یافت

شهرستان سقز در استان کردستان واقع شده است. این شهر ستان پر از جاذبه های دیدنی از جمله مسجد دو مناره، بازار سقز، پیست اسکی، کاروانسرای تاجوانچی، حمام حاج صالح و غیره می باشد. در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با این مکان های دیدنی آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

جاهای دیدنی که در سقز میتوان یافت

وجه تسمیه سقز

در زمان حکومت مادها به ایران، قومی به نام سکاها به کشور ما حملات فراوانی می کرد. تاریخ نویسان معتقد هستند که نام این شهر از نام این ‏قوم یعنی سکا برگرفته شده است. هووخشتره یکی از پادشاهان بزرگ ماد، بعد از متحد شدن با این قوم، وارد سرزمین کردستان امروزی شدند و شهر سکزی یا ساکز را تشکیل دادند که امروزه به سقز معروف است. برخی دیگر عقیده دارند که در زمان مادها، شخصی معروف بین یونانیان به نام سیاکسار بر ایران حکومت می کرده و نام این شهر از روی اسم وی گرفته شده است.

جاهای دیدنی که در سقز میتوان یافت

جاذبه های گردشگری سقز

مسجد دو مناره

یکی از جاذبه های دیدنی سقز، مسجد دو مناره است که قدمت آن به دوران شیخ حسن مولانا آباد بازمی گردد. بر اساس معماری مسجد و کاشیکاری های انجام گرفته، این جاذبه به اواخر دوران افشاریه و اوایل حکومت زندیه تعلق دارد. نمازگزاران برای وضو گرفتن به داخل حوضخانه ای که بر بالای آن گنبدی قرار گرفته، می روند. جالب است بدانید که قدمت حوضخانه از خود مسجد بیشتر است.

جاهای دیدنی که در سقز میتوان یافت

بازار سقز

بازار سقز از ارزش تاریخی بالایی برخوردار است. امروزه در مرکز شهر سقز بازاری با این نام وجود دارد که متاسفانه آن بازار قدیمی و اصلی نیست. بر اساس بررسی های انجام شده این بازار از ارزش اقتصادی زیادی برخوردار بوده است.

جاهای دیدنی که در سقز میتوان یافت

پیست اسکی سقز

پیست اسکی سقز یکی از دیدنی های سقز می باشد. این پیست در شش ماه سال پوشیده از برف است. طول این پیست اسکی در حدود 1200 متر و ارتفاع قله آن 2700 متر از بخش فوقانی دریا می باشد. اگر عاشق ورزش های زمستانی مخصوصا اسکی هستید پیشنهاد می کنیم حتما به این مکان دیدنی سر بزنید.

جاهای دیدنی که در سقز میتوان یافت

تپه قلعه باستانی زیویه

تپه قلعه باستانی زیویه یکی از جاذبه های بینظیر این شهرستان به شمار می رود که قدمت آن به قرن سوم و چهارم هجری قمری باز می گردد. در واقع این کاخ به تپه قلعه زیویه نیز معروف می باشد که دلیلش این است که در روستایی به نام زیویه واقع شده و به عنوان یک اثر ملی از آن محافظت می شود.  بعد از کاوش و بررسی تپه ای که کاخ دژ بر روی آن واقع شده، آثاری زیادی در حوالی آن کشف شد. قدمت آثار کشف شده مربوط به نیمه دوم قرن هفتم پیش از میلاد است که نشانگر این می باشد که زمانی قلعه زیویه یک قلعه حکومتی بوده است.

جاهای دیدنی که در سقز میتوان یافت

حمام حاج صالح

یکی دیگر از جاذبه های چشمگیر این شهر، حمام حاج صالح می باشد. قدمت این بنا به دوران صفویان برمی گردد. حمام حاج صالح از بخش هایی از جمله مخزن سوخت، خلوتی ها، گرمخانه، سربینه و بینه، خزینه و سیستم فاضلاب تشکیل شده است. یکی از قسمت های جذاب این حمام، ستون های آن می باشد؛ زیرا آنها از سه قسمت تشکیل شده که دارای مقطع هشت ضلعی هستند. این بنا در زمان پهلوی به زورخانه تغییر کرد، اما بعد از انقلاب مورد بازسازی قرار گرفت و به موزه حمام حاج صالح تبدیل شد.

جاهای دیدنی که در سقز میتوان یافت

کاروانسرای تاجوانچی

قدمت کاروانسرای تاجوانچی به دوران زندیه باز می گردد. بر اساس آثار و خرابه های کاروانسرای تاجوانچی می توان به این نتیجه رسید که این بنای تاریخی در دو طبقه بنا شده بود. طرح این کاروانسرا به این صورت بود که دارای ستون های استوانه ای آجری با پایه ای مربعی و یک حیاط مستطیل شکل بوده که آبنمایی در مرکز حیاط کاروانسرا وجود داشته است.

جاهای دیدنی که در سقز میتوان یافت

منطقه حفاظت شده عبدالرزاق

منطقه حفاظت شده عبدالرزاق، سومین منطقه حفاظت شده کردستان به شمار می رود. در این منطقه حفاظت شده بیش از 350 گونه از گیاهان مختلف، 80 گونه از پرندگان و 17 گونه از پستانداران گوناگون قرار دارد. از گونه های جانواری می توان به لک لک، مرغ حق، قوچ، کبک، قرقی، شغال، هما، میش و هم چنین از گونه های گیاهی به کما، بادام وحشی، میخک، گون، مرزه اشاره کرد.

جاهای دیدنی که در سقز میتوان یافت

روستای تاریخی ترجان

روستای تاریخی ترجان یکی از دیدنی های ترجان است که دارای آب و هوای سردی می باشد. این روستا به دلیل قرار داشتن در منطقه ای کوهستانی و تپه ای، دارای مناظری زیبا و بی مثال است. فاصله روستای ترجان تا سقز چیزی حدود 60 کیلومتر می باشد. جالب است بدانید که نام این روستا از اسم فرمانده سپاه مغول؛ تیرجان برگرفته شده است.

جاهای دیدنی که در سقز میتوان یافت

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند