نکاتی جالب در مورد پاریس (2) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

نکاتی جالب در مورد پاریس (2)

نکاتی جالب در مورد پاریس (2)

پاریس یکی از محبوب ترین شهرهای توریستی است که سالانه میلیون ها نفر از آن بازدید می کنند. نکاتی جالب درمورد این شهر وجود دارد که بهتر است شما نیز آنها را بدانید.

-بر روی برج ایفل، که پربازدیدترین جاذبه ی آهنی دنیا می باشد، نام 72 مهندس، ریاضیدان و دانشمن حک شده است. تمام کسانی که در پروسه ی ساخت برج دخیل بودند.

-جالب است بدانید که برج ایفل در ابتدا با انکار و اکراه مردم پاریس مواجه شد. از جمله آنها نویسنده ی معروف فرانسوی گای د موپاسانت بود که بعدها از غذا خوردن بر بالای رستوران ایفل لذت می برد. می گفت که اینجا تنها مکانی است که برج وحشتناک ایفل را نمی بینم.

نکاتی جالب در مورد پاریس (2)

-گفته شده است در طول جنگ جهانی دوم، نازی ها دستور داشتند که برج ایفل را تخریب کنند و بر بالای آن پرچم خود را نصب کنند. مبارزان مقاومت فرانسه موفق شدند که آسانسور برج را خراب کنند تا سربازان نتوانند بر بالای آن بروند. چیزی که تنها خشم هیتلر را برآشفت و دستور داد برج را تخریب کنند. دستوری که هیچگاه عملی نشد. سربازان نازی مجبور شدند برای بالا رفتن از برج تمام 1655 پله ی آن را طی کنند. سپس پرچم کشور خود را بر بالای ان برافراشتند. پرچمی که سنگین بود و باد آن را انداخت و آنها مجبور شدند پرچم کوچک تری نصب کنند.

نکاتی جالب در مورد پاریس (2)

-یکی از جاذبه های مشهور پاریس، کلیسای نتردام است که ساخت آن 200 سال به طول انجامید و معماری ان بگونه ایست که سبک رومی و گوتیک را به صورت ترکیبی درد آن بکار برده اند.

-جالب است بدانید که بیشترین بازدید از بنای یادبود در پاریس را کلیسای نتردام دارد که در سال 2014 تعداد بیش از 14 میلیون نفر از آن بازدید کردند. کلیسایی که متاسفانه در سال 2019 دچار آتش سوزی شد و بخش هایی از آن در آتش سوخت اما اکنون مسابقه ای برای بازآفرینی و مرمت آن تدبیر شده است.

نکاتی جالب در مورد پاریس (2)

-در کلیساس نتردام، بزرگترین ناقوس پاریس قرار دارد که امانوئل نام دارد. وزن این ناقوس بیش از 13 هزار کیلوگرم است، یعنی معادل به سه فیل بزرگ هندی!

-آیا می دانستید در تمام شهرهای فرانسه خیابانی به نام ویکتورهوگو وجود دارد. در پاریس هم همچنین خیابانی وجود دارد.

-آیا می دانستید در سرتاسر پاریس یک علامت توقف (stop) وجود دارد. تنها و تنها همین یک علامت وجود دارد. که آن هم در خروجی شرکت مصالح ساختمانی واقع شده است.

-در سال 2004 شاهد رستوران های جدید و جالبی در پاریس بودیم. برای نمونه رستوران تاریکی، که تمام گارسون های آن نیز نابینا بودند و شما نیز در تاریکی غذای خود را سرو می کردید که تمام حواس شما از طربق بویایی و چشایی به لذت بردن از غذا بپردازد. ایده ی جالبی که آدم را وسوسه می کند. بعدها این رستوران در دیگر شهرهای جهان نیز آغاز شد.

-قدیمی ترین کافه در پاریس، le Precope نام دارد. این کافه در منطقه ی ششم پاریس واقع شده است. سال تاسیس آن به سال 1686 برمی گردد.

-یکی از پرطرفداترین قهوه ها در پاریس، اسپرسو نام دارد. این نوشیدنی را با قیمتی کمتر از 1 یورو می توانید در بیش از 200 مکان در پاریس پیدا کنید.

-بزرگترین و بیشترین تعداد رستوران های دنیا در پاریس قرار دارند.

نکاتی جالب در مورد پاریس (2)

-نزدیک به 9100 رستوران و کافه در این شهر وجود دارند و 1750 نانوایی فضای باز نیز در آن مشغول به کار هستند.

-رتبه ی اول بیشترین تعداد کتابخانه را پاریس، با تعداد 830 عدد دارد.

-در پاریس تعداد 1803 سازه و ساختمان تاریخی و تعداد 173 موزه وجود دارد.

-جالب است بدانید که در کل جهان 38 شهر به نام پاریس وجود دارد. در کشورهای ایالات متحده تا سوئد و حتی پاناما!

-شعار این کشور "Fluctuat ner mergitur" است که معنای آن این است که " او دستخوش امواج می شود، اما غرق نمی شود".

-پاریس انقدر بزرگ است که دو کد پستی دارد.

-در جای جای شهر پاریس، از جمله ورودی متروها، پیانوهایی نصب شده اند که بر روی آنها نوشته شده است "لطفا من را بنواز، من از آن تو هستم" که این روزها در دیگر شهرهای جهان نیز شاهد این حرکت هستیم .

-پاریس، 302 ایستگاه مترو دارد و با این وجود جایگاه چهارمین شبکه بزرگ حمل و نقل عمومی در جهان به حساب می آید.

-بعد از مسکو، متروی پاریس، پرکاربردترین در اروپا است. متروی پاریس، 14 خط و 302 ایستگاه دارد. میانگین فاصله ها 560 متر است. روزانه این مترو 4.5 میلیون نفر را جابه جا می کند. جالب است بدانید که متروی پاریس در سال 2006 1.408 میلیارد نفر را جابه جا کرده است که در مقام ششم پرمسافرترین متروهای جهان قرار دارد.

-در مترو کنکورد، کتیبه ای وجود دارد که اعلامیه ی حقوق بشر در سال 1789 می باشد. تمامی حروف این نامه بر روی تمام سطوح داخلی حتی سقف ها گسترده شده است.

-جالب است بدانید که در خیابان های پاریس، به طور متوسط هر روز بیش از ده فیلم سینمایی یا تبلیغاتی فیلمبرداری می شود.

-در پاریس تعداد بیش از 400 سالن سینما وجود دارد. 100 تا از آنها توسط برنامه هنری دولت فرانسه اداره می شود.

-در کل فرانسه تعداد 10 مجسمه آزادی وجود دارد که پنج تای آنها در پاریس قرار دارند.

-مجسمه ی آزادی در نیویورک هدیه ای بود از طرف دولت فرانسه به این شهر که در سال 1889 سه سال پس از نصب و راه اندازی این مجسمه، یک کپی از آن ساخته شد و از طرف مردم فرانسوی ساکن در اروپا به فرانسه اهدا شد.

-بلندترین آسمان خراش فرانسه و پاریس در منطقه ی تجاری la Defense واقع شده است.

-چندین ساختمان مسکونی در پاریس وجود دارند، که در ظاهر مسکونی هستند اما کاربری دیگری دارند.

-36 شرکت از 500 شرکت برتر دنیا در پاریس قرار دارند. از این نظر پاریس، پس از توکیو در مقام دوم قرار دارد. مهمترین مرکز اقتصادی اروپا در منطقه ی لا دفانس قرار دارد. بسیاری از ارگان های معروف دنیا همچون یونسکو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتاق بازرگانی در اینجا قرار دارند.

-ارتش فرانسه تنها ارتشی است که هنوز هم در کل اروپا کبوترهای نامه دارد. از این کبوترها در نزدیکی پاریس نگهداری می کنند. از این کبوترها می توان در هنگام فجایع بزرگ استفاده کرد.

-طولانی ترین خیابان در پاریس در منطقه ی 15 است و Rue Vaugirard نام دارد. طول این خیابان 360 متر است و کوتاهترین خیابان پاریس 6 متر طول دارد و Degres نام دارد.

-می دانستید که تعداد سگ ها در پاریس بیشتر از تعداد کودکان است. تعداد سگ ها در خیابان های پاریس بیش از نیم میلیون برآورد شده است. پاریسی ها مجاز هستند سگ های خود را به برخی رستوران ها و هتل ها ببرند.

-هر سال در پاریس مسابقه ای برگزار می شود که هدف آن انتخاب بهترین نانوا است. برنده این امکان را دارد که نانی برای رییس جمهور درست کند.

-پاریس به سوی شهری می رود که جایی است برای دوچرخه سواری و دوچرخه سواران. این استراتژی به نفع محیط زیست و پایداری است. امروزه در پاریس 500 کیلومتر مسیر مخصوص دوچرخه سواری وجود دارد.

نکاتی جالب در مورد پاریس (2)

بازدید ها: 689
نکاتی جالب در مورد پاریس (1) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

نکاتی جالب در مورد پاریس (1)

نکاتی جالب در مورد پاریس (1)

هرجایی به دلایل خاصی برای افراد جذاب و خواستنی می باشد. پاریس، پایتخت فرانسه به راستی چه ها دارد که همه دوست دارند یکبار را به آنجا سفر کنند. توریست ها معمولا با توجه به سلیقه و علاقه ی خود مکان هایی را برای بازدید انتخاب می کنند و به آنجا می روند. پاریس، لقب عروس شهرهای دنیا را بر خود دارد و پایتخت مد و زیبایی در جهان است. تنها جاهای دیدنی که نه خیابان ها، حال و هوا و ویژگی های فرهنگی و اجتماعی این شهر سبب شده است که طرفداران زیادی در تمام دنیا داشته باشد. نکاتی جالب در مورد این شهر وجود دارد که برایتان بازگو می کنیم.

نکاتی جالب در مورد پاریس (1)

-حدود 250 سال قبل از میلاد، برای بار اول پاریزی ها در این شهر ساکن شدند و تمدن آن را بوجود آوردند. آنها شاخه ای از تیره سلت ها بودند و شغل آنها عمدتا قایقرانی و تجارت بود. البته بعدها در سال 52 قبل از میلاد، رومی ها شهر پاریس را به تصرف خود درآوردند. عمارت ها و ساختمان های زیادی نظیر: سالن ها، کاخ ها، حمام ها، معابد، تئاترها و یک آمفی تئاتر در پاریس در این زمان ها ساخته شد. ساختمان هایی که تعدادی از آنها هنوز هم برجای مانده اند. در قرن سوم و چهارم میلادی با پایان یافتن سلطه ی رومی ها، پاریس به شهر مهجور و کوچکی تبدیل شد اما بعد از زمانی نه طولانی توانست به خود بیاید و جایگاه سابق خود را بدست آورد. نام این شهر در زمان یولیانوسر، پادشاه روم به پاریس تغییر یافت.

-شاید شما نیز شنیده باشید که پاریس را "شهر چراغ ها" نامیده اند. این شهر در واقع از اولین شهرهای اروپایی بوده است که با استفاده از چراغ های گازی، خیابان ها و بلوارهای خود را روشن کرد. گفته می شود در اوایل سال 1820، بیش از 50 هزار خیابان و بلوار در شهر پاریس روشن شدند و برای این کار تعداد بسیار زیادی چراغ در خیابان ها بکار گرفته شد. منظره ی شب بسیار دیدنی و زیبا است. همین باعث شد که به پاریس لقب "شهر نور" یا "شهر چراغ ها" را بدهند.

نکاتی جالب در مورد پاریس (1)

-برای رفتن به پاریس، بهترین فصل، پاییز است. دو دلیل دارد، یکی اینکه در پاییز یکی از بهترین آب و هواها و مناظر پاریس را خواهید داشت و دیگر اینکه بسیاری از سوپرمارکت ها فعالیت و شلوغی خاصی دارند. دیگر اینکه تعداد زیادی از گالری ها، موزه ها و جاذبه های دیگر را می توانید به صورت رایگان بازدید کنید.

-در پاریس در هر کجا که تشنه شدید می توانید از مغازه ها و رستوران ها آب آشامیدنی رایگان بگیرید. می توانید از شیر آب آشامیدنی در خیابان ها و پارک های پاریس استفاده کنید چرا که این شهر سیستم تصفیه آب استثنایی و بسیار خوبی دارد.

-سورپرایز کردن، صحنه ای که در پاریس بسیار به چشم می خورد، همین که راه می روید امکان دارد با نوازنده هایی مواجه شوید که بر خیابان موسیقی می نوازند و یا تعدادی دیگر را ببینید که در آنجا می رقصند. این آزادی و آرامش در پاریس ستودنی است.

-چندین کیلومتر از ساحل سن را با ماسه و شن می پوشانند. هر سال برای چهار هفته (از ماه جولای تا اوت) این کار را می کنند. ساحلی بوجود می آید با درختان نخل، صندلی هایی برای آفتاب گرفتن، سالن و کافه های استوایی و امکانات سرگرمی و تفریحی برای تمام سنین در اینجا وجود دارد.

-در یک روز می توانید این شهر را از شمال تا جنوب؛ طی بکنید. 2 ساعت و نیم، نه کیلومتر، منطقی است.

نکاتی جالب در مورد پاریس (1)

-دیگر اینکه قدیمی ترین خانه پاریس را می توانید در آدرس زیر ببینید. در سال 1407 ساخته شده است. 612 سال پیش. 51, rue de Montmorency, district 3                                                                           

- بر روی رودخانه سن، پل نئوف قرار دارد. اگرچه معنای آن پل جدید است اما قدیمی ترین پل در پاریس به حساب می آید. نخستین پل دارای سنگفرش است که لاین پیاده و سواره ی آن جدا می باشد.

-پاریس را سرسبزترین پایتخت اروپا می دانند. این شهر 500000درخت از 120 گونه گیاهی مختلف دارد. در این شهر 450 پارک و بیش از 1200 هکتار باغ وجود دارد.

-دیگر نکته ی جالب در مورد این شهر این است که گچی که در شکستگی ها از آن استفاده می شود در این شهر ساخته شده است. مقدار زیادی گچ در مون مارتر پاریس پیدا شد. همین، گچ کلسینه شده را بوجود آورد. در زمان های قدیم هنرمندان از برنز برای ساخت آثار خود استفاده می کردند و این گچ برای ساخت مجسمه های مقیاس کوچک و مینیاتوری کاربرد داشت.

-پربازدیدترین موزه جهان، موزه لوور است که در این شهر قرار  دارد و از سال 1793 تا به امروز به عنوان «موزه عمومی» فعال است.

-امروزه در این موزه، بیش از 35 هزار شی تاریخی و 380 هزار وسیله ی مختلف وجود دارد. گفته شده است اگر بخواهید تمام موزه را بازدید کنید، 10 ماه باید به آن اختصاص دهید.

-در جنگ جهانی دوم، آثار این موزه در میان شهروندان تقسیم شد و آنها این آثار را در خانه های خود مخفی کردند.

-هرم شیشه ای که امروزه از این موزه می بینیم و به نمادی از این موزه تبدیل شده است در سال 1988 به سفارش فرانسوا میتران ساخته شد. معمار آمریکایی-چینی، ای ام پای که یکی از مشهورترین معمارهای سبک مدرنیسم است این را طراحی کرده است. معماری که جایزه ی پریتزکر را نیز از آن خود کرده است. گفته شده است که در این هرم تعداد 666 قطعه قاب شیشه ای استفاده شده است. البته مدیریت موزه بعدها اعلام کرده است که این تعداد 673 عدد بوده است.

نکاتی جالب در مورد پاریس (1)

-پربازدیدترین سازه آهنی جهان، یعنی برج ایفل نیز در این شهر قرار دارد. برجی که 7 هزار تن وزن دارد. می دانستید برج ایفل از ابتدا قرمز رنگ بوده و یکسال طول کشیده است تا رنگ آمیزی شود و رنگ آن را عوض کنند. رنگ آن قرمز قهوه ای بود. در واقع برج ایفل تاکنون 18 بار رنگ آمیزی شده است. حتی رنگ زرد را نیز تجربه کرده است. امروزه این برج را به رنگ برنز رنگ آمیزی کرده و آن را برج ایفل قهوه ای نامیده اند (Eiffel Tower Brown). پروسه ی زنگ آمیزی این برج یکسال طول می کشد و هربار 60 تن رنگ مصرف می شود جال است بدانید که این برج را هر هفت سال یکبار رنگ آمیزی می کنند.

-در هوای سرد، برج ایفل به اندازه ی شش اینچ از ارتفاع آن کاسته می شود.

نکاتی جالب در مورد پاریس (1)

بازدید ها: 415
پاریس کجاست - 5.0 out of 5 based on 2 votes

پاریس کجاست

پاریس کجاست

پاریس کجاست؟ به احتمال زیاد شما هم از طرفداران این شهر رویایی هستید. اما تا چه اندازه با این شهر و ویژگی های آن آشنایی دارید. اگر چنانچه قصد سفر به هر کشوری را دارید یکی از مهمترین مسائل پیش از شروع سفر این است که اطلاعاتی چند در مورد مقصد خود داشته باشید. پاریس قطعا یکی از مقاصد پرطرفدار در میان تمام انسان هاست. همه رویای رفتن به این شهر عاشقانه را در سر دارند. پایتخت کشور فرانسه، که امروزه به یکی از توریستی ترین شهرهای جهان تبدیل شده است. اگر چنانچه قصد رفتن به این شهر را دارید در اینجا اطلاعاتی مختصر و مفید را درباره ی این شهر به شما خواهیم داد.

فرانسه، پایتخت، مرکز و یکی از شهرستان های ناحیه ی ایل-دو-فرانس است. از میان شهر پاریس، رود سن می گذرد. تا به امروز، پاریس توانسته است به یکی از شهرهای پیشروی جهان در زمینه ی اقتصاد، فرهنگ، هنر، سیاست، تحصیل، تفریح، مد و علم باشد.

پاریس کجاست

از نظر تولید ناخالص داخلی، پاریس پنجمین شهر اقتصادی جهان و بزرگترین شهر اقتصادی اروپا به حساب می آید. حدود یک چهارم تولید ناخالص داخلی فرانسه یعنی معادل 533 میلیارد یورو در اختیار این شهر است. از میان 500 شرکت برتر جهان، 36 تا در پاریس قرار دارند. از این نظر پس از توکیو، پاریس در رتبه ی دوم قرار دارد. منطقه ای در پاریس وجود دارد به نام «لادفانس» که مهمترین مرکز اقتصادی اروپا شناخته شده است. برخی از مهمترین سازمان ها و ارگان های جهانی همچون، یونسکو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتاق بازرگانی بین المللی در پاریس هستند.

پاریس کجاست

پاریس به نسبت شهری پرجمعیت است، تعداد 2164994 نفر در این شهر زندگی می کنند. جمعیت منطقه ی شهری حدود 9.93 میلیون و جمعیت حومه های شهر را اگر به این جمعیت اضافه کنیم در حدود 12 میلیون نفر در پاریس زندگی می کنند و این، پاریس را به یکی از پرجمعیت ترین شهرهای اروپا تبدیل کرده است. جمعیتی که روز به روز بر آن افزوده می شود.

تمام اهل سفر حداقل یکبار را به پاریس رفته اند و تقریبا تمام کسانی که به اینجا می آیند آرزوی بار دیگر آمدن را در سر خود می پرورانند. شهری رویایی را تجسم کنید که در پیاده روهای سنگفرش زیبای آن قدم می زنید و در یکی از زیباترین کافه های خیابانی بر صندلی می نشینید و در حالی که از موسیقی زنده لذت می برید، فنجان قهوه خود را سر می کشید. تعداد توریست های این شهر بسیار زیاد است و صنعت توریسم در پاریس بسیار گسترده و پررونق است. تعداد زیادی از جاذبه های مهم فرانسه، موسسات و مارک های مشهور جهان در این شهر قرار دارند. جالب است بدانید که پاریس با دارا بودن 478000 راس درخت، سرسبزترین پایتخت اروپا معرفی شده است. تاریخ تمدن و شهرنشینی در این شهر با توجه به آثار زندگی برجای مانده در مکان فعلی و حاشیه به 4200 سال پیش برمی گردد. در حدود 250 سال پیش از میلاد، پاریزی ها که کار و حرفه شان قایقرانی و تجارت بود در این جا ساکن بودن . بعدها در سال 52 قبل از میلاد، رومی ها این شهر را به تصرف خود درآوردند.

پاریس کجاست

آب و هوای این شهر از نوع اقیانوسی است و تحت تاثیر جبهه های هوای اقیانوس اطلس شمالی قرار دارد. متوسط دمای سالیانه ی آن به 15 درجه سانتی گراد می رسد. ماکزیمم دمای ثبت شده در این شهر 40.4 است که مربوط به سال 1948 است. مینیمم دمای ثبت شده نیز 9/32- درجه ی سانتی گراد است که مربوط به سال 1879 می باشد. آنچه امروزه بعنوان شهر پاریس می بینید و می شناسید در واقع حاصل تغییراتی است که در اواسط سده ی 19 میلادی رخ داده است. پاریس برای سالها خیابان های و کوچه های تنگ و تاریک داشته است. از سال 1852 به بعد، خیابان های عریض در این شهر ساخته شدند. از آن زمان به بعد ارتفاع ساختمان هایی که باید ساخته می شد با توجه به عرض خیابان ها، انتخاب می شد. امروزه بسیاری از ساختمان های قرن نوزدهم را کماکان در پاریس می بینید که هنوز هم پاربرجا هستند.

پاریس کجاست

چنانچه در شرف سفر به این شهر هستید، تورهای مسافرتی بسیاری وجود دارند که می توانید در آنها شرکت کنید و با صرفه جویی در وقت و هزینه به تفریح بپردازید. خارج از این، به صورت شخصی نیز کافی است اطلاعاتی پایه در مورد جاذبه های دیدنی، جاهای ماندن و رستوران های خوب و بصرفه داشته باشید. پیشنهاد ما این است چنانچه برای بار اول به اینجا می روید، در قالب تور سفر کنید.

پاریس کجاست

در مورد حمل و نقل و دسترسی های این شهر باید از خط متروی فعال و بسیار پیشرفته ی آن سخن به میان بیاوریم. سیستم حمل و نقل پیشرفته و بسیار گسترده ای در شهر پاریس وجود دارد. تعداد خطوط این مترو به 14 خط اصلی و دو خط فرعی می رسد. تعداد 380 ایستگاه، 221 کیلومتر خط متروی شهر پاریس را به هم متصل می کنند. ایستگاه ها در شهر پاریس بسیار به هم نزدیک هستند برای همین سرعت آن تا حدی کند است. مخصوصا اگر بخواهید به حومه ی شهر سفر کنید. این مشکلی بود که متروی پاریس داشته و دارد و برای همین سیستم RER (سیستم اکسپرس منطقه ای) در پاریس راه اندازی شده است که از سیستم مدرن مرکز شهر و خطوط ریلی قدیمی در آن استفاده می شود. سیستم معرفی شده تا کنون مجهز به 5 خط، 256 ایستگاه و 587 کیلومتر ریل شده است. علاوه بر مترو و RER، در پاریس 4 خط سیستم حمل و نقل ریلی به نام تراموا وجود دارد و فعال هستند که می توانید از آنها نیز استفاده کنید. در کنار اینها، خطوط اتوبوس رانی این شهر نیز فعال بوده و دو شرکت خصوصی، 1724 اتوبوس را مدیریت می کنند. دیگر اینکه می توان به سیستم حمل و نقل دوچرخه در پاریس اشاره کرد که بسیار کارآمد است. 10 هزار دوچرخه در 750 پارکینگ عمومی در اختیار شهروندان قرار داده شده است. مردم می توانند از این دوچرخه ها برای رفت و آمدهای خود استفاده کنند. امروزه استفاده از دوچرخه و طراحی مسیرهای آن در شهرها نشانه ای بر پایداری شهرهای جدید است.

پاریس کجاست

بازدید ها: 531
مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس - 5.0 out of 5 based on 1 vote

مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس

مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس

مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس را یک نمونه ی کامل و عجیب از سبک معماری مدرن می دانند که در شهر پاریس، پایتخت کشور فرانسه جای خوش کرده است. سبک معماری این بنا های تک بوده و معماران پروژه یعنی رنزو پیانو و ریچارد راجرز تمام سعی شان بر این بوده که نهایت استفاده و نمایش از تکنولوژی را در این ساختمان داشته باشند. پاریس یکی از توریستی ترین شهرهای جهان است و کوچکترین و بزرگترین اتفاق در آن بازتابی جهانی دارد. پس از اتمام پروژه ی این مرکز، بسیاری از معماران و صاحل نظران بر این بودند که از این ساختمان از نزدیک دیدن کنند.

قبل از همه چیز در مورد ژرژ پمپیدو این را بدانید که نخست وزیر فرانسه بود که از سال 1969 تا زمان مرگش یعنی 1974، رئیس جمهور کشور فرانسه بود. ژرژ پمپیدو در سال 1974 درگذشت و برای همین دوره ی ریاست جمهوری اش نیمه تمام ماند.

مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس

در دهه 80 میلادی بود که محله ای به نام بوبرگ ساختمانی را به خود دید که تاثیری عظیم و انقلاب مانند در تاریخ پاریس به همراه داشت. این ساختمان یعنی ژرژ پمپیدو سبک کاملا جدیدی در معماری را به جهانیان معرفی کرد. از قبل تر پروژه ی ساخت یک کتابخانه در راس کار بود که در سال 1969، جورج پمپیدو، رییس جمهور وقت فرانسه پیشهاد داد که این پروژه را گسترده تر کنند و مرکزی فرهنگی طراحی شود. مرکزی که در آن آثار هنری مدرن، از هنرهای تجسمی و سینما گرفته تا موسیقی به نمایش درآید. طراحی ساخت این مرکز توسط پمپیدو در سال 1970 به مسابقه گذاشته شد. تعداد 681 نفر در این مسابقه شرکت کردند. طرح های بسیاری برای مسابقه ارسال شد. که در نهایت مسابقه، طرح دو جوان ناشناس –رنزو پیانو و ربچارد راجرز- برنده شدند. این پیروزی شروعی بود برای شناساندن سبک معماری جدیدی به نام های تک. البته این سبک چندان دوام نیاورد و توسط سبک اکوتک جایگزین شد.

مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس

محله ای که ساختمان ژرژ پمپیدو در آن ساخته شد یکی از ناامن ترین محله های پاریس به حساب می آمد. ساختن این مرکز فرهنگی در این محله، کمک های بسیاری به برگشتن آرامش و امنیت به ساکنین کرد. به ساختمان این پروژه که نگاه بیاندازید حجم عظیمی از سازه را می بینید که در نمای ساختمان کار شده اند. اهل فن این ساختمان را شبیه به اسکلتی بدون پوست و گوشت می دانند. معماری های تک، تکنولوژی را به بهترین شیوه بکار می برد اما تا حد زیادی نسبت به معماری سبز و اکولوژیک غافل مانده است. برای همین دیری نپایید. اما با این وجود باز شروعی بود برای بسیای از جنیش های مهم دیگر در معماری. رهبران سبک های تک در معماری افرادی همچون نورمن فاستر، ریچارد راجرز، نیکولاس گریمشاو و مایکل هاپکینز هستند.

مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس

در مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو مسیرهای حرکتی کاملا شفاف هستند و در نمای ساختمان قرار گرفته اند. باکس های پله که از طریق آن ها می توان به طبقات بالاتر رفت، شیشه هایی رنگی هستند که می توان از داخل آن بیرون و شهر پاریس را نگاه کرد. لوله ها را که نگاه بکنید کاملا شبیه به داکت های تاسیساتی هستند که رنگ آمیزی شده اند و به نمای ساختمان اضافه شده اند. برای همین ساختمان برای بسیاری جاب تعجب و عجیبی است. چه کسی فکرش را می کرد در دل پاریس با ساختمان های کلاسیک و قدیمی همچنین ساختمانی به یکباره ظهور کند.

مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس

یکی از معماران این پروژه، ریچارد راجرز در یکی از مصاحبه های خود گفته است: "ایده هایی که ما معماری می کنیم از خیلی لحاظ ریشه در باورهای ما دارد و به این بط پیدا می کند که ما ساختمان را مثل یک کتاب بخوانیم. برای این‌که ساختمانی خوانا باشد باید جریان ساخت در آن قابل رویت باشد. این شیوه ایست که ما معماری می‌کنیم و معتقدیم این شیوه در گذشته هم مورد استفاده قرار می‌گرفته است. علم همه‌ی ما را به هیجان می‌آورد.ما معماران عقیده داریم که قرن حاضر قرن علم است".

از سخنان این معمار چنین برداشت می شود که او ساختمان را یک گزارش کار علمی می داند که بسیار شفاف و بدون حاشیه نوشته شده است. بنای ایده آل از نظر راجرز یک بنای صریح و بدون رمز و راز است. بنایی که قابل تکرار است و می شود آن را محاسبه و بازسازی کرد.

مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس

تمام لوله کشی ها و کانال های تهویه را در این بنا، بیرون از ساختمان و در معرض دید قرار داده اند. کاری که در همه ی ساختمان ها در داخل ساختمان و داخل سقف ها و دیوارها کار می شود و پوشانده می شوند. حتی تیرها و ستون های سازه را نیز می توان دید. منتقدان آن را انسانی می دانند که دل و روده ی آن را بیرون ریخته اند. فضاهای داخلی این مرکز شامل موسسه پژوهش‌های تطبیقی آکوستیک موسیقی و موزه ملی هنرهای مدرن و مرکز طراحی صنعتی و کتابخانه‌ای به مساحت ۱۵ هزار مترمربع در سه طبقه و ۱۰ کیلومتر قفسه‌بندی کتاب و نشریات با حضور رییس جمهور وقت، والری ژیسکاردستن و رییس کتابخانه، سگن می باشند که در 31 ژانویه 1977 رسما افتتاح شد و بازدید از آن از دوم فوریه محقق گردید. کتابخانه ی این مرکز در سه طبقه ی پایینی روی زمین قرار دارد. در طبقه ی اول، کتاب های مرجع و لغتنامه ها وجود دارند. در طبقه دوم کتاب های فلسفی، مذهبی، تاریخی، حقوق، اقتصاد و علوم پایه وجود دارد و طبقه ی سوم نیز به هنر، سینما، ورزش و اسناد صوتی اختصاص داده شده است. شاید ظاهر این بنا برای شما خسته کننده باشد اما این ساختمان از میان جاذبه های شهر پاریس پس از موزه لوور و برج ایفل در مقام سوم پربازدیدترین بناهای پاریس قرار دارد. تضاد آشکار و عمدی میان بافت قدیمی سایت و استفاده از آخرین تکنولوژی روز در این ساختمان به چشم می خورد که همین ویژگی بارز آن شده است. از ایده های طراحی این مجموعه می توان به پلان آزاد، مکانی انعطاف پذیر برای هر نوع عملکرد فرهنگی-هنری و ایجاد مکانی برای تبادل اطلاعات بوده است.

مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس

کل ساختمان بنایی مکعب مستطیل است که طول آن 166 متر، عرض 60 متر و ارتفاع آن 42 متر است. 7 طبقه روی زمین دارد و 3 طبقه نیز در زیر زمین. اینجا یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی در دنیا است. هر طبقه صحنه ای وسیع و کاملا منعطف است. اگرچه بسیاری اینجا را یک پالایشگاه نفت می دانند اما این ساختمان به قوت خود باقی مانده است. شما هم در سفرهای خود از اینجا بازدید کنید. در هنگام دیدن این ساختمان قضاوت شما راحت تر خواهد بود.

مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس

بازدید ها: 659
جاذبه های گردشگری پاریس (2) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

جاذبه های گردشگری پاریس (2)

جاذبه های گردشگری پاریس بسیار زیاد و متنوع هستند. پاریس شهری است که همه مردم جهان رویای بودن در خیابان ها و کوچه های خیالی و عاشقانه ی آن را در سر خود می پرورانند. پاریس پایتخت کشور بسیار زیای فرانسه است و سالانه بیش از 30 میلیون گردشگر خارجی دارد. با این رقم بازدید این شهر عنوان پربازدیدترین شهر دنیا را دارد. با تعدادی از معروف ترین جاذبه های گردشگری پاریس همچون، برج ایفل، کاخ ورسای، موزه لوور، کلیسای نتردام آشنا شدیم. اکنون به معرفی دیگر دیدنی های این شهر در یک نگاه می پردازیم.

جاذبه های گردشگری پاریس (2)

پانتئون: شاید این نام برای شما آشنا باشد و بگویید مشابه همین را در رم دیده اید. حرف شما کاملا دست است. این آرامگاه نمونه ی یک ساختمان نئوکلاسیسیزم است که نمای آن شباهت زیادی به پانتئون رم دارد. افراد مشهور و معروف فرانسه در این آرامگاه به خاک سپرده شده اند. آیا دوست دارید بر مزار افراد مشهوری همچون روسو و ویکتورهوگو بروید. این دو در این آرامگاه به خاک سپرده شده اند. از دیگر افراد مشهوری که در پانتئون دفن شده اند می توان به ولتر، امیل زولا، ژان مولن، ماری کوری، لوئی بریل و سوفلو اشاره کرد. تمام ایم ها از شهرت و اعتبار جهانی برخوردار هستند. ساختمان پانتئون در منطقه ی لاتین پاریس قرار دارد و در اصل کلیسایی بوده است که به یادبود سنت ژنویو بوده اما بعدها به آرامگاهی برای شهروندان معروف فرانسه تبدیل شده است.

جاذبه های گردشگری پاریس (2)

باغ لوکزامبورگ: این پارک در واقع دومین پارک عمومی در شهر پاریس است. باغ لوکزامبورگ در منطقه 6 پاریس واقع شده است. رمان بینوایان را خوانده اید؟ این باغ همان جایی است که کوزت با ماریوس آشنا می شود. در داخل این باغ مجسمه های بسیار زیبا و باورنکردنی وجود دارند. بناهای تاریخی و فواره های بسیار زیبایی را در اینجا مشاهده خواهید کرد. به فضای مرکزی این باغ بروید. حدود 20 مجسمه از ملکه های فرانسوی و قدیسین در اینجا وجود دارند. این جا در واقع کاخی بود که در انتهای شمالی پارک ماری دو مدیسی ساخته شد. بعدها در زما انقلاب فرانسه از اینجا به عنوان زندان استفاده می شد و اکنون این کاربری این ساختمان، محل سنای فرانسه می باشد.

جاذبه های گردشگری پاریس (2)

گالری لافایت: اوایل قرن نوزدهم، زمانی بود که در پاریس شاهد تاسیس پاساژهای زیادی بوده ایم. سقف این پاساژها، شیشه ای بود و بسیاری از آنها لوکس بوندند و در واقع نمادی بودند از زندگی شهری و خرید در شهر پاریس، اینکه این شهر به شهری مدرن تبدیل شده است. ویژگی های بسیاری از این پاساژها، سنگفرش های زیبا، دروازه های چدنی، ستون های مرمری و ساعت های تریینی مزین بود. در قرن نوزدهم حدود 140 پاساژ متصل بهم در پاریس ساخته شد. در داخل این پاساژها، کافه ها، رستورانه ها و فروشگاههای متعدد وجود داشت. بعدها با ساخته شدن پاساژهایی همچون گالری لافایت و پرنتان در پاریس بسیاری از آن پاساژها محبوبیت خود را از دست دادند. بزرگترین و معروف ترین این فروشگاهها، گالری لافایت است که در اواخر قرن نوزدهم ساخته شد و در بلوار هاوسمان قرار دارد. هر ساله میلیون ها نفر در این ساختمان که 10 طبقه دارد و گنبدی شیشه ای بر روی آن است خرید می کنند. تعداد بسیار زیاد بازدیدکنندگان این گالری آن را به جاذبه ای گردشگری در شهر پاریس تبدیل کرده است. این گالری یک رقیب دارد و آن هم گالری پرنتان است که یک ساختمان بزرگ و باشکوه است و معماری به سبک هنر نوین دارد. این گالری نیز همچون گالری لافایت، مخاطبان و طرفداران زیادی دارد. حتما در سفرهای خود از این دو گالری دیدن کنید.

جاذبه های گردشگری پاریس (2)

پل نئوف: از دیگر جاذبه های گردشگری شهر پاریس، پل نئوف است که بر روی رودخانه ی سن واقع شده است و در نوع خود بزرگترین نماد معماری زیبای فرانسوی است. پل نئوف را یکی از قدیمی ترین سازه های ساخته شده در پاریس می دانند. تاریخ ساخت این پل به سال 1604 برمی گردد و در طول این سالها تغییرات زیادی را به خود ندیده است. دو طرف این پل دو رودخانه ی گوش و دوریت قرار دارند و این پل آنها را بهم متصل می کند. این پل در زمان ساخته شندش، نقش یک مرکز تجاری و همچنین اعمال جرایم مختلف بوده است. جرایم منظور زورگیری ها، قتل و آدم ربایی بوده که در زمان ساخته شدن پل در آن صورت می گرفته است. بعدها به مرور زمان از میزان این جرایم کاسته شد و این پل محلی شد برای تجارت و اجتماع مردم پاریس و آنگونه که امروزه می بینید در لیست جاذبه های شهر قرار گرفته است. هرچه بوده، دولت فرانسه در احیای ساختمان ها و کاربری های خود بسیار موفق عمل کرده است. امروزه این پل تنها مکانی برای عبور و مرور است. این پل را نخستین پل سنگی در پاریس می دانند. اگر به عکس های مربوط به این پل نگاه بیندازید متوجه خواهید شد که چندین تاق داشته است و بارها مورد نوسازی قرار گرفته است. آخرین نوسازی و مرمت این پل به سال 1994 برمی گردد که در سال 2007 این نوسازی ها به پایان رسید و می توانید از این پل در سفرهای خود بازدید کنید.

جاذبه های گردشگری پاریس (2)

کلیسای سکره کر مونمارتر: این کلیسا زیبایی و جذابیت خاصی دارد که نه تنها معماری و ساخت آن که احساس عرفانی و مقدسی که در ورود به آن به شما دست خواهد داد نیز قابل تحسین خواهد بود. سالانه افراد بسیار زیادی برای دیدن این کلیسا به فرانسه سفر می کنند. در سال 2006 بود که به این کلیسا لقب دومین مکان گردشگری مذهبی فرانسه را دادند. اولین مکان متعلق به کلیسای نتردام است. معماری سفیدرنگ این کلیسا همه را به خود جذب می کند. کلیسا به شکل یک صلیب ساخته شده است. معماری آن به گونه ای است که در اطراف گنبد مرکزی کلیسا، چهار گنبد کوچکتر قرار دارند. ارتفاع گنبد مرکزی در حدود 83 متر و عرض آن 16 متر است. نکته ی جالب دیگر در مورد این کلیسا این است که بزرگترین موزاییک فرانسه در بالای سقف آن کار شده است. موزاییکی مساحت 475 مترمربع دارد و وزن آن 200 کیلوگرم است.

جاذبه های گردشگری پاریس (2)

دیزنی لند پاریس: یک شهربازی مشهور و جذاب که توسط یورو دیزنی در شهر جدید مارن-لا-واله در حومه ی شرقی پاریس ساخته شده است. در این شهربازی تعداد 7 هتل و یک مجتمع سرگرمی و غذاخوری وجود دارد. در نیویورک و توکیو نیز گردشگاه دیزنی لند وجود دارد که دیزنی لند پاریس سومین این مجموعه ها می باشد. وسایل هیجان انگیزی در این شهربازی وجود دارد که می توانید هیجان و لذت زیادی را در این جا تجربه کنید.

جاذبه های گردشگری پاریس (2)

علاوه بر تمام آنچه تاکنون گفته شد می توان به دیگر جاذبه های پاریس همچون: مرکز پمپیدو، میدان لا کنکورد، باغ توئیلری، موزه اورسای، پل الکساندر سوم، باغ گیاهان و برج مونتپارناس اشاره کرد.

بازدید ها: 374